15.01.2015 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2014 bol v agrosektore rokom premárnených príležitostí

Slovenská národná strana (SNS) považuje za chybu, že ani na začiatku druhého roka nového rozpočtového obdobia 2014 - 2020 nepoznajú slovenskí poľnohospodári všetky pravidlá na čerpanie podpôr vyplývajúcich zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Pre TASR to vyhlásil podpredseda SNS Vladimír Chovan.

      TRNAVA. "Je pritom reálne, že niektoré podmienky farmárskeho podnikania budú v pripravovaných vykonávacích predpisoch platné spätne od 1. januára, čo môže priniesť mnohým podnikateľom veľmi nepríjemné prekvapenia. Naši poľnohospodári môžu len potichu závidieť kolegom v susedných štátoch, kde sú pravidlá spracované lepšie a sú známe už dlhší čas," dodal.
      Rok 2014 podľa neho možno v agrárnom sektore charakterizovať ako rok premárnených príležitostí. "Veľké očakávania z veľkých sľubov z roku 2013 sa v roku 2014 zmenili väčšinou na veľké sklamania. Zastavenie úpadku poľnohospodárskej a potravinárskej výroby sa nekoná," tvrdí Chovan. "Zásadná zmena z dielne ministra Jahnátka, presun finančných prostriedkov z 2. do 1. piliera Programu rozvoja vidieka SR, zdeformovala rozpočty jednotlivých opatrení. Poľnohospodárske samosprávne organizácie a poľnohospodárska verejnosť ju akceptovali v mylnej nádeji, že presun zdrojov umožní znížiť korupciu pri schvaľovaní projektov," upozorňuje. "Vďaka činnosti tzv. externých hodnotiteľov projektov sa však o úrovni korupcie v rezorte pôdohospodárstva v roku 2014 hovorí ako o historicky najväčšej," tvrdí.
      Najzávažnejším problémom vo financovaní poľnohospodárskej výroby do roku 2020 je podľa podpredsedu SNS "zdecimovanie štátnej pomoci v rezorte". Veľké problémy podľa neho spôsobí "výrazné zníženie podpôr v znevýhodnených prírodných oblastiach". "Bohužiaľ sa tento krok dotýka najmä podnikov s kombinovanou rastlinnou a živočíšnou výrobou a tlačí ich hlavne k znižovaniu počtu pracovníkov a stavov hospodárskych zvierat. Nemožno sa čudovať, že veľká časť poľnohospodárskych podnikateľov požaduje vrátenie finančných prostriedkov do prvého piliera," vyhlásil Chovan.
      V roku 2015 musí rezort pôdohospodárstva implementovať Program rozvoja vidieka 2014 - 2020. "Rovnako je však dôležité, aby zodpovední pracovníci rezortu analyzovali zle nastavené opatrenia a pripravili riešenia, ktoré umožnia zabezpečiť stabilitu v rezorte. Je podľa nášho názoru nevyhnutné, aby nápravu vykonali tí, ktorí súčasný stav vecí spôsobili," uzavrel.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down