04.01.2015 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2014 bol v agrosektore veľmi náročný

Rok 2014 bol podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) v agrosektore "veľmi náročným" rokom.
"Dokonca by som povedal, že z tých troch rokov, počas ktorých som vo funkcii ministra pôdohospodárstva, bol zatiaľ najnáročnejší," spresnil v rozhovore pre TASR.

BRATISLAVA. Počasie v minulom roku bolo podľa neho extrémne. "Začiatok roka 2014 poznačila slabá zima, pôda teda nevymrzla, čo spôsobilo aj premnoženie hlodavcov," konštatoval.

Extrémom bol vlani aj skorý nástup jari a následne dlhotrvajúce veľmi vlhké počasie.

"Obrovské lokálne prívalové dažde často likvidovali pôdu," doplnil. Minulý rok bohatý na zrážky bol podľa Jahnátka na jednej strane pre kvantitu produkcie v rastlinnej výrobe priaznivý.

"Na druhej strane, kvalita rastlinnej produkcie bola vlani pre prebytok zrážok obrovským problémom," poznamenal.

Riešenie problémov slovenského agrosektora podmienených mokrým počasím podľa ministra skomplikovalo v roku 2014 aj embargo EÚ na export agrokomodít do Ruskej federácie.

"Embargo zasiahlo nielen slovenských poľnohospodárov, ale celú EÚ, pretože vznikli obrovské prebytky poľnohospodárskej produkcie. Embargo spôsobilo, že výkupné ceny agrokomodít hlboko padli, často pod nákladové ceny," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down