02.01.2015 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2014 bol z pohľadu poľnohospodárov a potravinárov v mnohom atypický

Uplynulý rok 2014 bol z pohľadu slovenských poľnohospodárov a potravinárov v mnohom atypický. Ťažko sa aj preto odhaduje, najmä v prípade poľnohospodárskej prvovýroby, dosiahnutý hospodársky výsledok. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

BRATISLAVA. "Na jednej strane rok 2014 charakterizovali veľmi dobré úrody obilnín, repky, kukurice a viacerých ďalších plodín v produkčných regiónoch, no na strane druhej speňažovanie úrody negatívne poznamenal výrazný, zhruba 20- až 40-% pokles nákupných cien väčšiny rastlinných komodít," poznamenal.
      Podčiarkol, že je preto otázne, do akej miery ho vykompenzuje celkový nárast produkcie, ktorý navyše nebol rozdelený rovnomerne do všetkých regiónov Slovenska. "V poslednej tretine roka začal byť agrárny trh poznačený ruským embargom na dovoz niektorých potravín z EÚ. V jeho dôsledku prišlo k pretlaku ponuky ovocia, zeleniny, ale napríklad aj bravčového mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov," upozornil.
      "Aj keď Európska komisia prijala viaceré kompenzačné opatrenia, tie ani zďaleka nemohli stačiť na vykrytie strát, ktoré roľníci utrpeli v dôsledku dramatického cenového poklesu produkcie, na ktorú sa embargo vzťahuje. Táto skutočnosť takisto výrazne ovplyvní ekonomiku poľnohospodárskych a potravinárskych producentov," dodal predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down