06.01.2014 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2014 je Medzinárodným rokom rodinného farmárstva

Zlepšenie obrazu rodinného farmárstva a zvýšenie jeho prestíže je jedným z cieľov Medzinárodného roku rodinného farmárstva, vyhláseného na rok 2014.

RÍM. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) chce Medzinárodným rokom rodinného farmárstva (The International Year of Family Farming, IYFF) upriamiť pozornosť verejnosti na úlohu rodinného farmárstva a na jeho významné možnosti pri odstraňovaní hladu a chudoby vo svete, pri zlepšovaní potravinovej bezpečnosti ako aj výživy ľudí.

Malé roľníctvo a rodinné farmárstvo zohrávajú významnú úlohu v otázke zachovania prírodných zdrojov i trvalo udržateľného rozvoja vidieka. FAO oficiálne začala Medzinárodný rok rodinného farmárstva 22. novembra 2013 v sídle OSN v New Yorku. Generálny riaditeľ FAO José Graziano da Silva potom 29. novembra 2013 v Bruseli ocenil, že Európska únia (EÚ) sa bude angažovať v Medzinárodnom roku rodinného farmárstva. Ďalším z cieľov Medzinárodného roku rodinného farmárstva je dostať malé roľníctvo a rodinné farmárstvo do centra pozornosti politikov pri vypracovávaní poľnohospodárskych, environmentálnych ako i sociálnych politík v ich krajinách. Zároveň má Medzinárodný rok rodinného farmárstva prispieť k odstraňovaniu nedostatkov v oblasti malého roľníctva a k vytváraniu príležitostí pre rodinných farmárov, ďalej má napomôcť pri obnove farmárskych či maloroľníckych tradícií.

V neposlednom rade má Medzinárodný rok rodinného farmárstva vytvoriť atmosféru na diskusie a spoluprácu na národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni s cieľom lepšie spoznať výzvy, ktorým čelia rodinní farmári a malí roľníci. Rovnako má tento rok prispieť k vytváraniu prostredia pre vznikanie nových malých roľníckych prevádzok a rodinných fariem. Podľa FAO na svete existuje vyše 500 miliónov rodinných roľníckych fariem. Pracovnú činnosť v nich vykonávajú v prevažnej miere členovia rodiny. V mnohých krajinách sveta sú rodinní farmári a malí roľníci hlavnými producentmi plodín, produktov a potravín, ktoré predstavujú každodenný pokrm mnohých ľudí aj v mestách.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down