30.12.2015 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2016 bude pri agrokomoditách poznačený ruskými sankciami

Rok 2015 bol pre agrosektor SR aj pre spracovateľov agrokomodít náročný. "Pokračovali totiž ešte neduhy z ruských sankcií, ktoré sú, bohužiaľ, naďalej predĺžené," uviedol pre TASR minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) pri naznačení budúcoročných vyhliadok odvetvia.

BRATISLAVA. Budúci rok bude podľa neho pri agrokomoditách poznačený ruskými sankciami. "Tlak a nerovnomerná spotreba na európskom trhu bude pokračovať. EÚ má totiž prebytok potravín a ak stratila takého veľkého odberateľa, ako je Ruská federácia, tak nie je jednoduché nájsť náhradné odbytiská," spresnil.
      Slovenskí poľnohospodári podľa neho v budúcom roku už reálne pocítia nový model financovania agrosektora. "Oni síce vedia, koľko by mali dostať peňazí, ale pokiaľ nemajú pocit, že peniaze majú na účte, tak novému modelu financovania stále neveria," poznamenal.
Hospodárenie slovenského poľnohospodárstva budú aj v budúcom roku určite, podobne ako v roku 2014 a 2015, výrazne ovplyvňovať klimatické zmeny. Mokrý vlaňajší rok striedalo v roku 2015 sucho, ktoré sa odrazilo aj na kvalite niektorých rastlinných a živočíšnych agrokomodít. "Tohtoročné horúčavy nevplývali priaznivo ani na hospodárske zvieratá, mali sme napríklad problémy s kvalitou mlieka," informoval.
Po parlamentných voľbách v marci 2016 by sa podľa neho mal urobiť monitoring účinku a správnosti nastavenia systémových opatrení, ktoré sa do roku 2015 zaviedli do praxe. "Myslím si, že bude dôležitou úlohou pre budúce vedenie ministerstva, aby sa stotožnilo s doteraz nastavenými systémovými krokmi a pokiaľ ich bude potrebné modifikovať, tak aby pristúpilo k ich modifikácii. Nikto nemá patent na rozum. Možno sme niečo precenili či niečo podcenili. Opatrenia treba však nechať nejaký rok, dva 'bežať'. Po dvoch rokoch je správna doba, aby sa niektoré opatrenia prípadne modifikovali," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down