04.10.2016 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rokovali o neprimeranosti pokút

Členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) a zároveň zástupcovia najväčších obchodníkov na Slovensku sa stretli so šéfkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabrielou Matečnou. Na pracovnom stretnutí diskutovali predovšetkým o novelizovanom zákone o potravinách. Informovala o tom hovorkyňa SAMO Diana Chovancová Stanková.

BRATISLAVA. Zástupcovia obchodných reťazcov podľa nej informovali ministerku o zásadných opatreniach, ktoré obchodné reťazce v rámci svojich interných systémov vykonali za ostatné obdobie na elimináciu nedostatkov. Tieto systémy sú často nad rámec v porovnaní s inými členskými krajinami EÚ. Vďaka tomu reťazce v poslednom období výrazne a preukázateľne znížili mieru pochybení a odstránili nedostatky vo svojich prevádzkach, na čo opakovane v médiách poukazovalo aj samotné MPRV.

Predstavitelia moderného obchodu na Slovensku preto ocenili konštruktívny prístup agrorezortu pri pripomienkovaní pripravovanej novely zákona o potravinách, ktorá síce zachovávala inštitút tzv. miliónových pokút, ale súhlasila so spresnením podmienok na ich udelenie. "S veľkým znepokojením preto nazerajú na fakt, že výsledky riadneho pripomienkového konania boli zahodené a vláda bez vysvetlenia schválila pozmenený dokument, ktorý konštruktívnu dohodu ignoroval," podčiarkla Chovancová Stanková.

"Mrzí nás, že odborné pripomienky a argumenty obchodníkov k pripravovanej novele zákona o potravinách týkajúce sa spôsobu udeľovania miliónových pokút neboli zohľadnené. Obchodníci mimoriadne dbajú na bezpečnosť potravín a zdravie zákazníkov a v prípade vlastného pochybenia sú pripravení aj niesť následky. Avšak tie by mali byť primerané miere zavinenia a zohľadňovať, či k problému prišlo vinou obchodu, alebo iného článku dodávateľského reťazca," uviedla predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová.

Na stretnutí však podľa hovorkyne SAMO neprišlo k zhodnému nazeraniu na túto problematiku, napriek predchádzajúcemu konštruktívnemu dialógu pri pripomienkovaní novely. Súčasné podmienky udeľovania tzv. miliónových pokút môžu mať čoskoro negatívny dosah na samotných zákazníkov, pretože je pravdepodobné, že sa premietnu v navýšení cien v maloobchode.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down