01.07.2011 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rokovali o zákone o potravinách

Potraviny so spotrebou do 48 hodín budú v obchodoch na osobitných pultoch.

Obchody s potravinami budú musieť sprehľadniť umiestňovanie produktov s končiacou sa lehotou spotreby. Zavádza to vládna novela zákona o potravinách z dielne rezortu pôdohospodárstva, ktorú v stredu posunuli do druhého čítania poslanci Národnej rady (NR) SR.
Na osobitných regáloch by podľa legislatívy mali ľudia nájsť tovary so spotrebou nižšou ako 48 hodín. Novela zároveň stanovuje nový spôsob pokút a správnych deliktov. Od plánovanej účinnosti zmien, od októbra tohto roka, by sa mal tiež zvýšiť aj počet kontrol.
V druhom čítaní sa chce šéf agrárneho rezortu Zsolt Simon opätovne pokúsiť zaviesť aj vývesné "tabule hanby", ktoré by mali byť umiestňované pri obchodoch s potravinami v prípade odhalenia závažných nedostatkov. Tabule z novely vypadli ešte počas rokovania vlády, keďže nezískali väčšinovú podporu ministrov.
„Došlo k dohode, aby sme takéto riešenie do zákona opäť dali a zjednoznačnili v tých prípadoch, kde je neodškriepiteľné, že došlo k pochybeniu. Bolo by potrebné nájsť v tejto oblasti širokú zhodu, aby sme mali kvalitné a bezpečné potraviny v našich obchodoch, pretože to je základ zdravia nášho obyvateľstva," citovala TASR Zs. Simona.
Minister mal tabule zapracované už v pôvodnej novele zákona, na rokovaní vládnych ministrov však tento bod neprešiel. „Výsledok prístupu bol taký, ktorý by nebol účinný. Dnes, keď máme viac ako 30 % nedostatkov v obchodoch, zaviesť neúčinný a neefektívny systém, len aby sme tam niečo mali, je zbytočné," uviedol podľa TASR minister Zs. Simon po rokovaní vlády 9. júna 2011.
Poslanci počas stredajšieho hlasovania odsúhlasili v prvom čítaní tiež novelu zákona o tabakových výrobkoch a zmenu legislatívy o veterinárnej starostlivosti.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down