25.10.2011 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rokovania

Pred pár rokmi, stojac pred bránami Európskej únie a trasúc sa, aby nás prijala do svojich radov, sme boli na prístupových rokovaniach príliš nesmelí a benevolentní.

A možno práve preto nás únia prijala s otvorenou náručou.
Učičíkaní sme sa podvolili Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, veriac v rozkvet nášho chlebového odvetvia. Opak sa však stal realitou. Už siedmy rok znášame dôsledky zbabraného negociačného procesu. Reformy s cieleným utlmením produkcie, obsadenie trhu zahraničnými spracovateľmi, pokles stavov hospodárskych zvierat, a do toho neutíchajúci nárek roľníkov sú výsledkom našej vtedajšej horlivosti.
Iskierkou nádeje je reforma SPP, ktorá sa práve teraz tvorí a ktorá by mala platiť ďalších sedem rokov (2014 – 2020). Členské štáty čaká celý rad rokovaní. A nám sa zrútila vláda.
Či sa jednému uľavilo, alebo iní zasa kľaje, v tejto chvíli nie je podstatné. Dôležité je, aby sme nevenovali pozornosť len blížiacim sa voľbám, ale aby sme boli pripravení na tvrdý a neústupčivý boj o novú podobu európskej agrárnej politiky a nedopadli tak zle ako v roku 2004.
KRISTÝNA ŠMEHÝLOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down