10.02.2014 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roľníci a družstvá dostávajú na pôdu výhodný úver od štátu

Projekt Moja pôda, ktorý sa začal v polovici minulého roku, ponúkol agropodnikateľom šancu kúpiť pôdu za výhodných úverových podmienok. Pôžičku môžu splácať maximálne 15 rokov, jej minimálna výška je 3000 eur a maximálna výška 330 000 eur.

BRATISLAVA. Žiadatelia musia zabezpečiť minimálne 15 percent z objemu úveru. V prípade, že farmár úver nebude môcť ďalej splácať, pôdu predá za cenu poskytnutého úveru. Kupujúcim môže byť aj Slovenský pozemkový fond (SPF).
Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) na úvery pre farmárov zatiaľ vyčlenila 20 miliónov eur. Za túto sumu môžu poľnohospodári nakúpiť 20 až 30 000 hektárov pôdy.
"Od júla 2013 sa poskytlo 77 úverov v objeme 13,1 milióna eur, čo je takmer 4-násobok objemu úverov, poskytnutých od roku 2005 do júla 2013," uviedol Peter Hajnala, riaditeľ Odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV)SR.
Prostredníctvom tohto úverového produktu SZRB je podľa agrárneho rezortu aj naďalej umožnené zvýhodnené financovanie kúpy poľnohospodárskej pôdy pre aktívnych farmárov, ktorí podnikajú v živočíšnej alebo v špeciálnej rastlinnej výrobe. V prípade, že budú podnikať iba v rastlinnej výrobe, podmienkou je, aby 10 percent z ich hektárovej výmery bolo zameraných na produkciu špeciálnej rastlinnej výroby. Nóvum spočíva v tom, že úverový produkt je zameraný aj na parcely E (v teréne nemajú vytýčené hranice), aj na parcely C, ktoré majú vytýčené hranice.
"Sceľovanie pozemkov pre tých, ktorí chcú seriózne hospodáriť na pôde, má význam, a preto im úvery veľmi pomohli," hovorí predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Oliver Šiatkovský. Čerpanie finančných prostriedkov podľa neho závisí od ekonomickej sily podniku. "Nájomné za pôdu neustále stúpa, najmä na ucelenejších plochách, preto je pre poľnohospodárov investovanie do jej nákupu výhodné; ide totiž o dlhodobú investíciu," doplnil.
Poľnohospodári musia podľa neho investovať do pôdy, do zavlažovacích zariadení, zaťažení sú miestnymi daňami z nehnuteľností. "Odkúpenie pôdy zaručí agropodnikateľom stabilitu, zbavia sa hrozby rastu nájomného," vysvetlil.
Nákup pôdy štát podporuje aj preto, lebo Slovensko má najväčšiu rozdrobenosť pozemkov a najväčší počet vlastníkov nehnuteľností spomedzi členských krajín EÚ. Jeden list vlastníctva na konkrétny pozemok obsahuje zhruba 5 až 30 spoluvlastníkov. Parcely majú priemernú výmeru 0,45 hektára. Na 4500 štvorcových metrov pripadá 12 až 15 vlastníkov. Produkt Moja pôda sa začal aj preto, aby slovenskí poľnohospodári mohli získať pôdu, na ktorej produkujú, skôr ako zahraniční investori.  

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down