12.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roľníci si pripomenuli okrúhle jubileum

Uplynulý týždeň patril samostatne hospodáriacim roľníkom. V sobotu si Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska na slávnostnom Valnom zhromaždení v Lučenci pripomenulo 20 rokov od založenia organizácie. A niekoľko dní predtým sa v Hokovciach, v okrese Levice, zišli roľníci, ktorí miestne prislúchajú k tamojšiemu regionálnemu združeniu vlastníkov pôdy a agropodnikateľov na pravidelnom valnom zhromaždení.

HOKOVCE. Tieto stretnutia levických samostatne hospodáriacich roľníkov sú povestné. "Organizujeme ich už dlhé roky," povedal nám Ing. Alexander Ťapaj, predseda Regionálneho združenia vlastníkov pôdy agropodnikateľov Slovenska v Leviciach. "Aj my, v Leviciach, sme si vlani pripomenuli 20 rokov odvtedy, ako sme začali s organizovanou činnosťou združenia v našom regióne," pripomenul A. Ťapaj.

On sám je levickým predsedom od roku 1991. Samostatne hospodáriť začal hneď, ako sa to dalo - už v roku 1990. V katastri Žemberoviec dnes "na rodinnej báze" obhospodaruje 145 hektárov pôdy.

Levické regionálne združenie spája necelú stovku samostatne hospodáriacich roľníkov z tohto stále ešte zreteľne poľnohospodárskeho regiónu. Je jedným z najsilnejších a zrejme aj najagilnejším združením svojho druhu v rámci Slovenska. Kolegiálnosť, prajnosť a dobrú atmosféru sme pocítili aj my, keď sme sa v minulom týždni ocitli medzi levickými roľníkmi.

"My si navzájom nezávidíme. A keď sa dá, radšej si pomôžeme. Ak už nie inak, tak aspoň vľúdnym slovom alebo dobrou radou," konštatoval A. Ťapaj. Július Vrábel, podpredseda levického regionálneho združenia, dodal: "Naši členovia sa venujú najmä rastlinnej výrobe, teda produkcii obilnín, olejnín, ale aj máme aj kolegov, ktorí nezanevreli ani na špeciálnu rastlinnú výrobu. Takisto sú v našich radoch pestovatelia zeleniny a chovatelia hospodárskych zvierat."

A čím žijú levickí roľníci dnes? Dá sa povedať, že ich trápia tie isté problémy, čo aj ich kolegov na celom Slovensku. Mrzí ich náhly koniec červenej nafty. A aj v ich regióne vlani vyčíňali ničivé záplavy, za ktoré sa im dodnes nedostalo adekvátneho odškodnenia.

"V regióne je ešte stále zatopených 10 až 15 percent z poľnohospodárskej pôdy", konštatuje J. Vrábel. "Sú to plochy, ktoré asi ani v tomto roku neobsejeme. A ani tohto roku z nich nebudeme zberať úrodu."

Ťažkostí a prekážok je v levickom regióne toľko, čo aj inde. Avšak s rezignáciou, bezbrehou kritikou a s beznádejou sme sa medzi levickými roľníkmi nestretli.

BOHUMIL URBÁNIK, Roľnícke noviny č. 6/2011

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down