24.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

RougeX: Inovatívny koncept bez kabíny

Ako by sa mohlo v budúcnosti pracovať? Ako môže nová technológia zohrávať úlohu na pracovisku budúcnosti? Čo je možné, keď skombinujete viacero nových technológií, ako elektrické vozidlo, autonómia a spojíte ich s novým dizajnom? Inovačný tím spoločnosti Bobcat sa rozhodol preskúmať „umenie možného“ s dizajnom bez obmedzení operátorskej stanice.

Bobcat berie nakladače na úplne inú úroveň s kompaktným pásovým strojom, ktorý je ovládaný prostredníctvom diaľkového ovládania a autonómneho riešenia. „Riešením nebol pôvodne RogueX, ale v tom je krása vynálezu – začnete otázkou, nie odpoveďou,“ povedal Joel Honeyman, viceprezident pre inovácie v spoločnosti Bobcat Company. 

Pri procese vývoja tohto stroja vývojový tím rozpoznal rastúci trend smerom k vzdialenému ovládaniu a autonómnej prevádzke. Nakoniec dospel ku najzaujímavejšej otázke: Ako by fungoval stroj, keby bol navrhnutý bez kabíny operátora?

Navrhnutý s ohľadom na potreby

Prostredníctvom iteratívnych procesov navrhovania stroj nadobudol svoju finálnu podobu, tak, ako aj mnoho podôb pred finálnym konceptom. 

„Vyžiadali sme si interné nápady, vyvinuli sme viacero nákresov, zmenšených modelov a prototypov, než sme dokončili stroj tak, ako ho vidíte v jeho súčasnej podobe,“ povedal Honeyman. 

O dizajn stroja sa postaralo dizajnérske štúdio Bobcat, ktoré projekt podporilo prostredníctvom dizajnérskeho myslenia – prístupu k inováciám zameraným na človeka. Tento proces je zameraný na potreby zákazníkov a navrhuje riešenia na uspokojenie týchto potrieb. Spoločne s inovačným tímom tím Bobcat Global Design Studio iteroval dizajn tam a späť, pričom vylaďoval stroj po stránke efektívnosti a výkonu. 

„Najlepšie dizajnové riešenia nielenže riešia problémy, ale zjednodušujú celý komplex,“ povedal Jim Breuer, riaditeľ globálnej produktovej identity spoločnosti Bobcat.

Znovuobjavenie s cieľom zmeniť paradigmy 

Odstránením kabíny mohla spoločnosť Bobcat otvoriť viacero možností vo funkcionalite stroja. Najpozoruhodnejšie je, že nakladač má jedinečné funkcie novej generácie vrátane možností vertikálneho a radiálneho zdvihu. To v minulosti nebolo možné, pretože kabína stroja obmedzovala pohyby zdvíhacieho ramena iba na radiálne alebo vertikálne. 

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down