31.05.2024 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROW-MASTER ocenia aj pestovatelia cukrovej repy

Jednými zo strojov, ktoré v zaznamenávajú v poslednom období opätovný nárast záujmu poľnohospodárov sú medziriadkové kypriče, alebo ak chcete plečky. Plečkovanie bolo pred nástupom herbicídov dôležitou pracovnou operáciou pri mechanickom ničení burín v porastoch kukurice alebo cukrovej repy. S nástupom používania chemických prípravkov však postupne dochádzalo k útlmu využívania tejto pracovnej operácie. 

Medziriadkové kypriče si však opäť získavajú pozornosť poľnohospodárov najmä v súvislosti s obmedzením pesticídov, snahou jednotlivých podnikov o úsporou nákladov a efektívne zvýšenie výnosov. Ničenie burín za pomoci medziriadkových kypričov so sebou prináša okrem vyššie menovaných aj výhody vo forme nakyprenia pôdy, ktoré má pozitívne účinky na rast samotných plodín.

Jednou z najetablovanejších značiek medziriadkových kypričov na Slovensku je český BEDNAR – značka patriaca do portfólia spoločnosti Agroservis. Spoločnosť BEDNAR ponúka svoje medziriadkové kypriče s označením ROW­MASTER v dvoch variantoch. Stroj ROW‑MASTER RN je univerzálnym medziriadkovým kypričom, ktorý je určený pre použitie najmä v porastoch kukurice či slnečnice. V ponuke výrobcu však nájdeme i špeciálne plečky, ktoré sú určené najmä pre pestovateľov cukrovej repy s označením ROW­MASTER RN_S.

Veľkú variabilitu využitia v rôznych porastoch umožňuje jednoduchá a rýchla zmenou medziriadkovej vzdialenosti od 45 do 85 cm. Tieto stroje je navyše možné vybaviť kamerovým systémom CultiCam, na ktorom sa podieľali inžinieri spoločnosti BEDNAR v spolupráci s nemeckou firmou Claas. Ide o laserový navádzací systém, ktorý zaručuje aj v ťažkých prevádzkových podmienkach vysoko presné vedenie v riadkoch, čo so sebou prináša aj možnosť pracovať pri vyššej rýchlosti a navýšiť tak plošný výkon. Využívaný softvér je schopný aj pri premenlivých veterných podmienkach, pri silnom zaburinení alebo pri nezelených rastlinách rozpoznať riadky a vypočítať presné signály riadenia. 

ROWMASTER RN

Medziriadkový kyprič ROW‑MASTER RN disponuje univerzálnym sklopným rámom, ktorý je možné vybaviť viacerými typmi pracovných sekcií a pracovných častí – od radličiek pre skorú kultiváciu, radličiek a dlát pre neskorú kultiváciu a dlát s odhrňovačkou pre náročné podmienky. Skvelým riešením je napríklad aj paralelogramový záves pracovných jednotiek s oporným kolesom, ktorý je uložený na silentblokoch a je samozrejme bezúdržbový. Výhodou medziriadkového kypriča s označením RN je jeho svetlá výška (80 cm), vďaka ktorej môže vstupovať i do vyšších porastov, čím zabezpečuje kyprenie medziriadkov plodín v rôznych rastových fázach a zároveň i v rôznych pracovných hĺbkach (0 – 12 cm). Takýto rám je jedinečným riešením spoločnosti BEDNAR a na trhu sa podobné riešenia nájdu len veľmi ťažko. ROW-MASTER nájde využitie v agregácii s traktormi s trojbodovými závesmi kategórií 2 a 3. Pred kúpou tohto stroja však nemusíte dlho uvažovať o tom, s akým traktorom ho budete ťahať, keďže požiavaky na výkon ťahového prostriedku sú relatívne nízke (45 - 75 kW v závislosti od pracovného záberu stroja).

Spokojný zákazník

Jedným zo spokojných zákazníkov, ktorí vlastnia práve takýto „repný špeciál“ je aj spoločnosť Donau farm Kalná s.r.o. Spolu s Donau farm Levsem s.r.o, obhospodarujú tieto dve spoločnosti viac ako 11 750 ha ornej pôdy v Levickom okrese. „Svoje hospodárenie sústreďujeme na rastlinnú výrobu v ktorej sa snažíme s ohľadom na pôdne a klimatické podmienky ktoré máme trvaloudržateľne využiť potenciál pôdy. Pre zachovanie šetrného hospodárenia s pôdou a pôdnou vlahou sme pred par rokmi začali s minimalizačnými technológiami a postupne zavádzame v širokoriadkových plodinách systémy Strip-till do našich technológií, zapracovávame viac medziplodín do našich osevných plánov a snažíme sa tomu prispôsobovať aj mechanizáciu,“ hovorí Erik Ivanič, agronóm spoločnosti.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down