12.02.2013 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpočet

Dlho a ťažko sa rodila dohoda lídrov EÚ o rozpočte únie na roky 2014 - 2020. Tlaky od čistých prispievateľov na jeho zníženie boli silné, no dá povedať, že nakoniec je vlk sýty aj ovca celá.

A keďže poľnohospodárstvo je jednou z oblastí, ktoré sú najviac závislé od rozpočtu EÚ, uvedená dohoda má veľký význam aj pre naše agrárne odvetvie. Treba pritom povedať, že výsledok minulotýždňového rokovania premiérov a prezidentov členských štátov EÚ slovenských roľníkov určite nezarmútil.
K vyrovnaniu priamych platieb medzi starými a novými členskými štátmi síce nedôjde, v čo aj tak mohol dúfať len veci neznalý rojko, ale v porovnaní s tým, čo nám "hrozilo", sme si predsa len polepšili. Citujúc slová premiéra Roberta Fica, vo výške priamych platieb sa dostaneme na úroveň okolitých krajín, vrátane Rakúska. A to najmä vďaka tomu, že z II. piliera budeme môcť presunúť do prvého namiesto 15 až 25 percent.
Samozrejme, že každé euro "navyše" znamená pre našich poľnohospodárov veľa, ale dôležitejšie bude to, ako s týmito prostriedkami naložíme. Aj desať eur, ak sú dobre investované, prinesie totiž viac, než zle investovaná stovka...ROMAN LETTRICH

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down