16.10.2019 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

RPPS prijala návrh budúcoročného štátneho rozpočtu s rozpakmi

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR prijala návrh budúcoročného štátneho rozpočtu s rozpakmi. Podľa nej sa aj naďalej bude prehlbovať rozdiel v podporách v rámci krajín Európskej únie, ale aj krajín V4. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv podľa nej vkladá nádeje do vyjadrení ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) po rokovaní vlády SR, že po stretnutí so Slovenskou národnou stranou (SNS) sa aj na budúci rok počíta so štátnou podporou pre agropotravinársky priemysel vo výške 80 miliónov eur.
Pripomenula, že slovenskí poľnohospodári a potravinári dostávali počas celého tohto roka verejné prísľuby politikov o stabilnom a silnom rozpočte na rok 2020. V kapitole Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je vyčlenených 30 miliónov eur na systémové riešenie Zelená nafta pre poľnohospodárov.
Doplnila, že v rámci štátnej pomoci je však pre poľnohospodárov a potravinárov deklarovaný len 1 milión eur. Podľa ministra financií majú agropotravinári ďalšiu podporu vo výške 25 miliónov eur sľúbenú zo zdrojov na tovary a služby. Ďalších 25 miliónov eur by mali predstavovať financie zo Všeobecnej pokladničnej správy. Dokopy ide teda o 50 miliónov eur. Spolu tak vychádza pre poľnohospodárov a potravinárov na budúci rok 81 miliónov eur, čo je približne rovnaká suma, ako im deklaroval rozpočet na rok 2019.
"Požadujeme, aby vyčlenené finančné prostriedky boli exaktne prenesené do kategórie štátnej pomoci pre agropotravinársky sektor. Dovtedy podľa nás ide len o nejasnú formu sľubu. Nikde nemáme jasne zadefinované, že tieto financie naozaj pôjdu do podpory konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov a potravinárov. Peniaze navrhujeme smerovať do výraznejšej podpory poddimenzovaného potravinárskeho sektora a ďalšej výraznejšej podpory živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby. Žiaduce je rovnako pokračovať v podpore poistenia pre poľnohospodárske podniky a zároveň dotiahnuť do konca výzvy na likvidáciu kadáverov a podporu chovu hydiny a ošípaných," reagoval na návrh rozpočtu na rok 2020 predseda SPPK Emil Macho, ktorý aktuálne predsedá RPPS SR.
V tejto súvislosti treba podľa Holéciovej pripomenúť, že poľnohospodári v roku 2020 budú mať nižšie priame platby o viac ako 60 miliónov eur. Súvisí to s presunom financií z tzv. 2. piliera do 1. piliera, ktorý sa skončí v roku 2019. Rovnako agropotravinársky sektor v roku 2020 výrazne zasiahnu zvýšenie minimálnej mzdy, tzv. sociálne balíčky a už platné zmeny v odmeňovaní za prácu cez sviatky a víkendy.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down