15.10.2020 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

RPPS SR žiada premiéra, aby sa zaoberal situáciou v agropotravinárskom sektore

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR žiada predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO), aby sa zaoberal situáciou v agropotravinárskom sektore.

BRATISLAVA. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Členovia RPPS SR podľa nej kriticky vnímajú situáciu, do akej sa dostalo agropotravinárske odvetvie na Slovensku. Označujú ju za patový stav, keďže Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nepredstavilo verejnosti za sedem mesiacov od zostavenia vlády relevantné systémové opatrenia na podporu poľnohospodárskeho a potravinárskeho spracovateľského odvetvia. Členovia RPPS SR vyjadrujú pochopenie pre všetkých poľnohospodárov, ktorí vstúpili do štrajkovej pohotovosti.
„Chýba nám návod, presné mantinely, ako máme podnikať na jednotnom európskom trhu v 21. storočí. Inak sa z miesta dopredu nepohneme. Kým iné krajiny pracujú na 200 % a zmierňujú následky pandémie koronavírusu na vlastný agropotravinársky sektor, my doma žiadnu podporu necítime. Práve teraz je ten zlomový moment, keď sa rozhoduje o budúcnosti celého agropotravinárskeho odvetvia a my potrebujeme jasnú víziu a predloženie systémových krokov na jej naplnenie,“ uviedol predsedajúci rade Milan Mišánik.
Kroky ministerstva pôdohospodárstva, rovnako aj ministerstva životného prostredia, nedostatočné tempo prác pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP), neznáma výška štátnej pomoci pre odvetvie, situácia okolo Slovenského pozemkového fondu, vládou schválený nedostatočný štátny rozpočet, ale najnovšie aj fakt, že agropotravinárstvo sa nedostalo medzi prioritné oblasti plánu obnovy EÚ sú podľa neho hlavnými dôvodmi pokračujúcej nespokojnosti samosprávnych organizácií.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down