16.11.2012 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

rubrika

BRATISLAVA. "Pri úrovni 20 ha sme išli na rokovanie vlády SR do rozporu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou. Vláda potvrdila náš názor. Snažili sme sa SPPK vysvetliť, že ich požiadavka je vzhľadom na termín schvaľovania nariadenia už nereálna. Je už november a od 1. januára 2013 musí vyhláška platiť," uviedol po rokovaní vládneho kabinetu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD). Poľnohospodári v rozmedzí 5 až 20 ha obrábanej pôdy, ktorí by boli zasiahnutí zmenou nariadenia vlády, by podľa ministra neboli pre krátkosť času schopní do konca roka 2012 zabezpečiť si živočíšnu výrobu.
"Pripravujeme však nové programovacie obdobie, kde môžeme hranicu pre tzv. čistých poľnohospodárov len s rastlinnou výrobou znížiť napríklad na 5 ha alebo aj na nižšiu hranicu. S tým nemáme problém," avizoval šéf agrorezortu.
SPPK zdôvodňovala požiadavku na zníženie výmery z 20 ha na 5 ha tým, že výnimka do 20 ha vytvára rôzne podmienky pre subjekty hospodáriace na pôde a diskriminuje tak väčšie poľnohospodárske subjekty.
"Doterajšia výnimka zo zaťaženia 0,2 VDJ pre žiadateľov žiadajúcich o podporu s výmerou trvalých trávnych porastov a objemových krmív nižšia ako 20 ha je v príkrom rozpore so zámerom podporiť chov hovädzieho dobytka a oviec, výslovne uvedenom aj v Programovom vyhlásení vlády SR," zdôvodňoval požiadavku odstránenia 20-hektárovej hranice aj Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.
(TASR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down