22.07.2019 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ručné kosenie horských lúk

V rámci obnovných opatrení, ktoré sú súčasťou projektu s názvom Spoločne za zachovanie a obnovu biodiverzity karpatských horských ekosystémov, sa v dňoch 13. a 14. júna 2019 v Národnom parku Slovenský raj uskutočnilo ručné kosenie horských lúk.

 

Kosenie organizoval vedúci partner, LESY Slovenskej republiky, š. p., Banská Bystrica, v spolupráci s prešovským Odštepným závodom š. p. LESY  SR v rámci projektovej aktivity s názvom Zabezpečenie zachovania ekologických väzieb, zamedzenie prieniku nepôvodných druhov, spomalenie degradácie prírody a hodnôt krajiny.

Na podujatí sa zúčastnili aj projektoví partneri: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie a Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC).

Za účasti 40 účastníkov, prevažne lesníkov z OZ Prešov a OZ Liptovský Hrádok, ako aj orgánov štátnej ochrany prírody - Správy NP Slovenský raj, ŠOP SR - RCOP Prešov, sa konalo ručné kosenie horských lúčnych biotopov v lokalite Vyšný Turník.

V minulosti boli horské lúky v tejto oblasti tradične využívané kosením alebo pasením.

Cieľom tejto akcie bolo pripomenúť, ako kedysi prebiehal život na lúkach, ako sa na  horských lúkach dorábalo seno. V minulosti bolo ručné kosenie často späté s  kosením ťažko dostupných vyššie položených lúk, a slúžilo na dorábanie kvalitného sena. Ručná kosa bola nástrojom, bez ktorého si v minulosti nebolo možné predstaviť lúčne horské hospodárenie.

Rozkvitnuté lúky, plné kvetov, vôňa pokosenej trávy, senníky na odkladanie sena, petrence na lúkach - to všetko bolo súčasťou tradičného lúčneho hospodárenia. Kosenie lúk, sušenie a uskladňovanie sena patrilo k najdôležitejším činnostiam roľníckeho obyvateľstva, na ktorých sa zúčastňovala celá rodina.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down