11.08.2014 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko chce po zákaze dovozu zabrániť zdražovaniu potravín

Rusko chce po zákaze dovozu potravín a poľnohospodárskych produktov zo Západu obmedziť nárast cien. Minister poľnohospodárstva Ruskej federácie (RF) Nikolaj Fjodorov už rokoval s predstaviteľmi odvetvia o možnosti dohody o kontrole cien potravín.

MOSKVA. Cenové kontroly majú zabrániť tomu, aby špekulácie spôsobili výrazné zdraženie a aby zrýchlili infláciu, uviedlo v uplynulý piatok ministerstvo poľnohospodárstva Ruskej federácie.
Rusko v reakcii na ekonomické sankcie Európskej únie (EÚ) a USA zaviedlo zákaz dovozu zeleniny, ovocia, mäsa a mliečnych produktov z EÚ, USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Zákaz je pre Kremeľ háklivou záležitosťou, pretože sa dotkne bežných občanov. Ruský agrárny sektor totiž nedokáže úplne zásobiť domáci trh. Podľa údajov Moskovskej univerzity krajina dováža asi 53 percent z  potravín.
Nikolaj Fjodorov priznal, že zákaz dovozu potravín spôsobí dočasné zvýšenie inflácie. Nevidí však nebezpečenstvo, ohrozujúce vývoj cien v strednodobom alebo v dlhodobom horizonte, keďže Rusko začalo hľadať dovozcov inde. Viac mäsa by napríklad mohlo importovať z Brazílie, a viac syra zasa z Nového Zélandu.
Na stretnutí ministra N. Fjodorova s predstaviteľmi agrárneho sektora "sa diskutovalo o možnosti podpísania dohody o cenovej politike s producentmi a so spracovateľmi poľnohospodárskych produktov, aby sa zabránilo špekulatívnemu zdražovaniu agrárnych produktov," uviedlo ruské ministerstvo poľnohospodárstva.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down