28.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko môže vyviezť 30 miliónov ton obilia

Rusko môže "bezbolestne" vyviezť približne 30 miliónov ton obilia. V rozhovore pre televíziu Russia-24 to povedal ruský minister poľnohospodárstva Nikolaj Fjodorov. Dodal, že neexistuje nebezpečenstvo ohrozujúce ruskú potravinovú bezpečnosť. Informovala o tom tlačová agentúra TASS.

MOSKVA. "Podľa našich odhadov objem, ktorý môžeme exportovať absolútne bezbolestne, je až 30 miliónov ton obilia," uviedol Fjodorov.

Od júla 2014 Rusko vyviezlo okolo 20 miliónov ton obilia, z toho 15,5 milióna ton pšenice.

"Máme stopercentnú záruky, že domáci dopyt bude uspokojený na 100 % až 125 %. Túto záležitosť majú pod stálou kontrolou prezident a premiér," poznamenal Fjodorov. "Môžem garantovať, že ak by sa objavilo akékoľvek nebezpečenstvo, že nedokážeme pokryť domáci dopyt, teda ohrozenie potravinovej bezpečnosti, prijmeme všetky potrebné opatrenia v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie," dodal Fjodorov.

Podľa predchádzajúcich mediálnych správ mala ruská vláda pripravovať opatrenia na obmedzenie exportu ruského obilia prostredníctvom dodatočných poplatkov, aby zabránila prudkému nárastu domácich cien obilia. Tie sa začali zvyšovať potom, čo devalvácia rubľa viedla exportérov k výraznému zvýšeniu vývozu.

Preto dynamika exportu od júla 2014 podľa údajov ministerstva poľnohospodárstva prekonala vlaňajšie čísla o 30 %. Len počas uplynulého týždňa sa ceny pšenice v Rusku zvýšili približne o 5 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down