06.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko plánuje zvýšiť dovoz ovocia a zeleniny z Turecka

Rusko uvažuje o zvýšení dovozu ovocia a zeleniny z Turecka. Tieto plány zverejnilo krátko po tom, ako zakázalo dovoz ovocia a zeleniny z Poľska, čo je podľa pozorovateľov reakciou na sankcie Európskej únie. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

MOSKVA. Podľa agentúry šéf ruskej veterinárnej a fytosanitárnej služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert bude o prípadnom zvýšení dovozu ovocia a zeleniny z Turecka rokovať so zástupcom tureckého ministerstva poľnohospodárstva Nihatom Pakdilom. Podľa informácií ruskej agentúry pre práva spotrebiteľov Rospotrebnadzor by sa rokovania mali uskutočniť v piatok 8. augusta.

Od 1. augusta zaviedlo Rusko zákaz dovozu všetkého ovocia a zeleniny z Poľska, pričom ako dôvod uviedlo "porušovanie medzinárodných a ruských hygienických predpisov pri dodávkach rastlinných produktov z Poľska".

Podľa poľského ministerstva poľnohospodárstva je však zákaz odvetným opatrením Moskvy na sprísnené sankcie Európskej únie voči Rusku. Moskva tieto tvrdenia odmieta.

Ruská federácia je pre Poľsko jedným z najdôležitejších exportných trhov. V minulom roku vyviezlo Poľsko do Ruska viac než 840.000 ton ovocia a zeleniny. Varšava sa obáva, že odvetné opatrenia Ruska voči sankciám by ju mohli tento rok stáť minimálne 700 miliónov USD (524,54 milióna eur).

Rusko by nemalo mať problémy ani s náhradným dovozom mliečnych produktov po tom, ako koncom júla zakázalo ich dovoz z Ukrajiny. Ako uviedol Rosselchoznadzor, Brazília plánuje do Ruska vyvážať mliečne produkty a naopak, z Ruskej federácie dovážať ryby a obilie. Krajiny by čoskoro mali podpísať bilaterálnu dohodu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down