06.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zastaví či obmedzí dovoz agroproduktov

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dnes dekrét o zastavení alebo obmedzení dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré pre konflikt na Ukrajine zaviedli voči Rusku sankcie, prípadne sa k sankciám pripojili. Informovali o tom agentúry ITAR-TASS a AP.

MOSKVA. Na základe dekrétu, ktorý dnes zverejnil Kremeľ, bude takýto dovoz "zakázaný alebo obmedzený na obdobie jedného roka". Dekrét zatiaľ nemenuje žiadne krajiny alebo produkty, zoznam výrobkov by mala podľa neho stanoviť vláda.

Krok ruského prezidenta nasledoval po najnovšom kole sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla v posledných dňoch Európska únia. Sprísnené sankcie sa prvýkrát zameriavajú na celé sektory hospodárstva. Spojené štáty a EÚ obviňujú Rusko, ktoré v marci anektovalo polostrov Krym, z eskalácie napätia na východe Ukrajiny.

Spojené štáty a EÚ pristúpili k najnovším sankciám po tom, ako v polovici júla havarovalo na východe Ukrajiny lietadlo malajzijských aerolínií. Podľa západných krajín ho zostrelili proruskí separatisti. Na palube bolo takmer 300 ľudí, nikto z nich neprežil.

Rusko je pritom závislé od dovozu potravín a väčšinu dováža práve zo západných krajín. Doteraz uvalilo zákaz na dovoz potravín len z niektorých štátov, najmä z Ukrajiny. Z krajín EÚ najvýraznejšie odvetné opatrenia zaviedla Moskva voči Poľsku, z ktorého zastavila celkový dovoz ovocia a zeleniny.

Naopak, agentúra RIA Novosti zverejnila, že Moskva plánuje zvýšiť dovoz ovocia a zeleniny z Turecka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down