17.05.2013 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rýchlo zachráňme slovenského sedliaka

Poslanci Národnej rady SR poslali v piatok do druhého čítania vládny návrh zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve.

Podľa ministra pôdohospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka je cieľom novely ochrana pôdy, aby zostala slovenskému roľníkovi. V zákone sa napríklad navrhuje, aby poľnohospodár mohol dokončiť na parcele svoj zámer, aj keď sa zmení majiteľ pozemku či hranice pozemku.
Minister pôdohospodárstva takto bránil novelu, ktorú plénu predložil. Zo strany opozičných poslancov Mikuláša Hubu a Martina Fecka (OľaNO) sa totiž na ňu zniesla kritika. Mikuláš Huba navrhol zákon vrátiť predkladateľovi na dopracovanie. Minister Ľ. Jahnátek však oponoval, že legislatívu mení práve pre pomoc poľnohospodárom.
"Rýchlo zachráňme slovenského sedliaka, lebo mu berú pôdu spod nôh," varoval Ľ. Jahnátek.
Minister navrhuje, aby po novom mohol poľnohospodár dokončiť na parcele svoj poľnohospodársky zámer, aj keď sa zmení majiteľ pozemku či sa zmenia jeho hranice.
"Keď má poľnohospodár ešte na päť či šesť rokov podpísanú zmluvu, musí mu majiteľ pôdy nechať možnosť dokončiť jeho podnikateľský zámer na toto obdobie," povedal Ľ. Jahnátek.
Toto je podľa neho to, čo kritizuje na súčasnej legislatíve. Keď však roľníkovi zmluva s majiteľom pozemku skončí, môže ju podpísať, s kým bude chcieť, do tohto rezort nezasahuje a ani nemôže zasahovať. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down