27.09.2021 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S informáciami od poľnohospodárov im zjednodušíme čerpanie eurofondov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predstavilo v pondelok na brífingu elektronický dotazník, pomocou ktorého a najmä vďaka spolupráci samotných poľnohospodárov dokáže agrorezort lepšie nastaviť najbližšie eurofondové výzvy.

BRATISLAVA. Ako informoval šéf agrorezortu Samuel Vlčan, MPRV v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom (NPPC) spúšťa v týchto dňoch elektronický dotazník pod názvom Prieskum záujmu o poľnohospodársku techniku a o realizáciu poľnohospodárskych stavieb. Jeho cieľom bude podľa Vlčana čo najpresnejšie zistiť, na čo chcú slovenskí poľnohospodári využiť investičnú podporu z eurofondov. Na základe získaných dát a údajov agrorezort nastaví podmienky na čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie.
"Na vidieku záleží, pretože tvorí charakter našej krajiny. Naši pôdohospodári potrebujú znižovať svoj investičný dlh a zvyšovať svoju konkurencieschopnosť. Aby sme dosiahli čo najvyšší efekt pri čerpaní eurofondov, chceme vedieť, čo potrebujú. Chcem požiadať všetkých  poľnohospodárov, ktorí majú záujem o akýkoľvek druh investície, ako nákup traktora alebo inej techniky alebo rekonštrukciu či výstavbu hospodárskych budov, aby vyplnili náš elektronický dotazník. Na základe požiadaviek nastavíme podmienky najbližších výziev tak, aby sa k peniazom dostali čo najrýchlejšie a mohli ich čerpať na to, čo sami plánujú a najviac potrebujú," uviedol agrominister.
Cieľom dotazníka je na základe získaných údajov nastaviť cenové limity na nákup najčastejšie uvádzanej techniky alebo výstavby hospodárskych zariadení a budov. "Tým sa celý proces nákupu pre žiadateľov zrýchli a zároveň povedie k efektívnejšiemu a transparentnejšiemu čerpaniu podpôr z európskych zdrojov. Bolo verejným tajomstvom, že výsledkom verejných obstarávaní techniky pre poľnohospodárov boli predražené nákupy oproti trhu aj o 100 %. Forenzný audit, ktorý sme po voľbách dali vykonať v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), poukázal napríklad na mimoriadne predražené nákupy kombajnov za ceny, ktoré vyšli z verejného obstarávania," povedal Vlčan.

/tasr/

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down