S najrozsiahlejšou ponukou obilnín a repky

Popredný dodávateľ osív slovenským pestovateľom - spoločnosť RAPOOL Slovakia na 11. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dolnej Krupej predstavila odrody dvoch osivárskych značiek – RAPOOL zameranej hlavne na repku olejku ozimnú a SAATEN UNION, ktorú spoločnosť zastupuje v hustosiatych obilninách.

CDP 2022

„Spoločnosť RAPOOL Slovakia v tomto roku oslavuje dvadsať rokov od založenia svojej pobočky na Slovensku. Za ten čas sme na slovenský trh uviedli generácie hybridov repky, pričom na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v Dolnej Krupej predstavujeme jedno z najúspešnejších a najkomplexnejších portfólií repky,“ povedala v úvode prehliadky pokusu Ing. Andrea Krkošová, riaditeľka spoločnosti RAPOOL SLOVAKIA. V kontexte s uvedeným vyzdvihla vysokú úroveň šľachtenia spoločnosti, vďaka ktorému je dnes repka ekonomicky zaujímavou plodinou. V nových hybridoch repky pod značkou RAPOOL s kvapkou oleja v logu s dôrazom na nadpriemerný obsah oleja v hybridoch z najnovšieho šľachtenia, sú obsiahnuté všetky genetické prvky odolnosti pre úspešné pestovanie repky akými sú TuYV, Rlm7, Rlm-S rezistencie, samozrejmosťou je zvýšená odolnosť proti pukaniu šešúľ.

„Úroda začína od koreňa“

Prehliadku otvorila dvojica etablovaných repiek: Dariot – jedna z prvých postneonikotinoidných repiek na trhu a novší hybrid Darling. Ako uviedla A. Krkošová - obidva hybridy sa  vyznačujú typickým intenzívnym rastom na jeseň a tvorbou mohutnejšej koreňovej sústavy, čo je základ pre dosiahnutie dobrej úrody, v skratke: „Úroda začína od koreňa.“ V prípade Darlingu upozornila na zisk prvého miesta v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u v roku 2018. Svojou skorosťou a mohutným koreňovým systémom dobre toleruje aj suchšie oblasti a stresové podmienky pestovania.

Najnovšie šľachtenie reprezentujú hybridy Duplo - disponujúci kompletnou paletou rezistencií (TuYV, fóma - Rlm 7), Tempo a ako ukážka z budúcnosti v pokuse zaujala absolútna novinka Batis. Okrem geneticky podmienenej rezistencie proti chorobám sa všetky novinky vyznačujú zvýšeným obsahom oleja. „Vďaka kombinácii vysokého rodového potenciálu a nadpriemerného obsahu oleja patria repky spoločnosti RAPOOL k najžiadanejším na nemeckom trhu,“ dodala k ich prednostiam A. Krkošová aj súvislosti zaujímavých cien za komoditu.

Top ponuka

Najviac pozitívnych ukazovateľov vykazuje ťažiskový hybrid ponuky Temptation, ktorý sa podľa A. Krkošovej vďaka výsledkom v praxi v ostatných rokoch zaradil medzi najúspešnejšie hybridy na trhu, čo potvrdzuje množstvo prvenstiev v interných ale najmä v nezávislých pokusoch. Konkrétne českým ÚKZÚZ-om (2019 a 2020) bol vyhodnotený ako najúrodnejší a najstabilnejší hybrid, rovnako výborne sa presadil aj v pokusoch pre SDO (Seznam doporučených odrůd). V pokusoch SPZO v Česku dosiahol za posledné tri roky sledovania o 0,5 tony vyššie úrody v porovnaní s priemerom úrod ostatných odrôd repky zaradených v uvedených pokusoch. Podľa A. Krkošovej je to výborný výsledok, ktorý je zvlášť zaujímavý pri dnešných cenách za komoditu. Rovnako úspešný bol aj v pokusoch SPZO na Slovensku, v ktorých v roku 2021 dosiahol prvé miesto s priemernou úrodou 3,92 tony z hektára. "Temptation je nielen úrodný, ale aj nadpriemerne olejnatý, je tak zárukou ekonomického profitu pestovateľa," uviedla ďalej A. Krkošová pričom zdôraznila, že je výsledkom cieleného šľachtenia zameraného nielen na úrodu, ale aj na kvalitu, t. j. na vysoký obsah oleja (+2,3 percenta obsahu oleja na priemer pokusov SDO, ČR). Dôležitým faktorom nielen pri hybride Temptation, je sledovanie spotreby dusíka pri tvorbe úrody. Konkrétne hybrid Tempo v pokusoch SDO v Českej republike preukázal vysokú efektivitu využívania živín, hlavne dusíka, pričom pri uplatnení základnej agrotechniky dosiahol až 5 ton z hektára. Podľa A. Krkošovej je to pri vysokých cenách za hnojivá veľmi pozitívna vlastnosť prejavujúca sa v ekonomike výroby. 

Rozsahom najväčšia

Rozsahom odrodového pokusu s 36 políčkami pšenice, jačmeňa, raže, tritikale, ovsa a jarných hustoriatych obilnín, taktiež hrachu, sóje, bola expozícia spoločnosti RAPOOL Slovakia na CDP v Dolnej Krupej jednoznačne najväčšia. 

Pokusu dominovali odrody pšenice, z ktorých Ing. Martin Mátyás, PhD., produktový manažér pre obilniny spoločnosti RAPOOL Slovakia, ako prvú predstavil odrodu Genius – jednu z najpestovanejších pšeníc na Slovensku za posledných sedem rokov a to vďaka výhodám, ktoré pestovateľom prináša: „Je to najmä pre veľmi dobrý zdravotný stav, možnosti pestovania po kukurici a pšenici, navyše je veľmi úrodná a dosahuje elitné potravinárske parametre. Zvláda aj veľmi neskoré termíny sejby, aj po kukurici.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down