05.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S novinkami v segmente osív a insekticídov

Celoslovenského stretnutia poľnohospodárov sa každoročne zúčastňuje aj slovenská spoločnosť ASRA, ktorá v Dolnej Krupej na 11. ročníku podujatia tentoraz predstavila novinky v segmente osív, konkrétne v ciroku, repke, kukurici a slnečnici. Taktiež nový insekticíd so širokou registráciou proti hospodársky významným škodcom poľných plodín.

CDP 2022

„V tejto sezóne sme opäť rozšírili portfólio osív, konkrétne o cirok, v pestovaní ktorého sa nepoužívajú insekticídy ani fungicídy,“ uviedol Ing. Matúš Kukuruc, zástupca spoločnosti ASRA počas prehliadky pokusu v Dolnej Krupej. Zdôraznil, že v prípade ošetrenia ciroku proti burinám sú preemergentne a ak je to potrebné aj postemergentne aplikované herbicídy. Z agrotechniky pestovania upozornil na viaceré prednosti pestovania ciroku. Výsev ciroku začína v prvej májovej dekáde, je tak poslednou vysievanou plodinou. V porovnaní s kukuricou potrebuje cirok iba polovičné množstvo vody, taktiež živín, čo je veľká výhoda v oblastiach, v ktorých sa často vyskytuje sucho. Je tak veľmi dobrou alternatívnou plodinou do oblastí sužovaných suchom, aj pre pestovateľov hospodáriacich na horších pôdach, napr. na východe Slovenska, kde pšenica, alebo jačmeň dosahujú nízke úrody na úrovni 2 - 3 tony z hektára, naproti tomu s cirokom dokážu v týchto podmienkach dosiahnuť 6 až 8 ton z hektára. Pestovanie ciroku nevyžaduje špeciálnu zberovú techniku. Cirok zároveň obohacuje osevný postup, vďaka čomu tak skoro nenasledujú po sebe olejniny, pšenica či iné plodiny. Zástupca spoločnosti upozornil na rozširujúce sa odbytové možnosti tejto čoraz zaujímavejšej plodiny, z ktorej sa vyrábajú rôzne výrobky, napr. múka, cereálie či pochutiny: „Dokonca pivo, ktoré sa vyrába v Maďarsku, kde majú najväčší pivovar v strednej Európe na výrobu cirokového piva. V Taliansku začali cirokovú múku pridávať do výroby rôznych cestovín.“

Spoločnosť ASRA v segmente osív úzko spolupracuje s renomovanou šľachtiteľskou spoločnosťou LIDEA, ktorej osivá nielen ciroku zastupuje na trhu. Čo je nemenej dôležité - spoločnosť ASRA v prípade záujmu zabezpečí odbyt vypestovaného ciroku priamo k spracovateľom, ktorí sú hlavne v Maďarsku. Pre pestovateľov je aktuálne v ponuke odroda zrnového ciroku Delco S01.

Ponuka repiek, kukurice a slnečnice

Z ponuky repiek v pokuse zaujal stredne neskorý hybrid KADJI vyššieho vzrastu s vysokým úrodovým potenciálom, podľa zástupcu spoločnosti veľmi dobre reaguje na intenzitu vstupov poskytovaním nadpriemerných úrod. Uvedené potvrdil v pokusoch SPZO na Slovensku pred dvomi rokmi ziskom prvenstva. V zdravotnom stave vykazuje veľmi dobrú odolnosť proti fómovej hnilobe, alternárii, bielej hnilobe a verticíliovému vädnutiu. Samozrejmosťou je vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ. Repky obohatil nový, stredne skorý hybrid Dazler s veľmi dobrým zdravotným stavom. Vyznačuje sa razantným rastom na jeseň, veľmi dobre reaguje na intenzívne hnojenie poskytovaním nadpriemerných úrod. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down