19.05.2020 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S podporou porastov už od začiatku k vysokým a kvalitným úrodám

Témy jarného odborného seminára spoločnosti EGT system spol. s r.o., usporiadaného v Podháskej, boli zamerané na predstavenie osvedčených produktov pre výživu a stimuláciu rastlín, na spôsoby starostlivosti o porasty v nepriaznivých podmienkach. Taktiež zaujala problematika funkcie medziplodín a pomocných plodín v kontexte s vývojom pestovateľských systémov.

Podpora už od začiatku

J. Mach ako prvý produkt predstavil Energen Germin FH- hnojivo s obsahom mikroprvkov, auxínov a extraktu rias (Ascophytum nodosum) pre stimuláciu rastu a vývinu rastlín hneď od začiatku.  Je určené k použitiu ako súčasť moriacej kvapaliny na osivo aregistrované do obilnín, predovšetkým pšenice ozimnej a jačmeňa jarného, ďalej repky, maku a slnečnice. Výrazne ovplyvňuje energiu, rýchlosť a kvalitu klíčenia, čím podporuje vyrovnanosť vzchádzania. Komplexné účinky prípravku sa prejavia najmä v stresových podmienkach prostredia.

Ťažiskový Energen Fulhum Plus je prednostne určený na podporu tvorby koreňov v prvej polovici vegetácie. Zvyšuje odolnosť rastlín proti suchu a podporuje príjem a využitie dusíkatej výživy. J. Mach ho odporúča aplikovať v dávke 0,5 litra na hektár. Prednostne pre zvýšenie HTZ obilnín je určený Energen Apikál, ktorého hlavnými účinkami je odstránenie parazitických odnoží vo fáze BBCH 29 až 32 pri vysokej hustote porastu. Celkovo stimuluje rast rastlín s priaznivým vplyvom na výšku produkcie podporou toku metabolitov do semien a plodov. Základná dávka je 0,5 litra na hektár. Pri kukurici J. Mach odporúča aplikáciu od tretieho do piateho listu (nie neskôr – kukurica prechádza z cyklu C3 do C4), kedy výrazne reaguje na stimuláciu rastu v kombinácii s Energen Fulhum Plus v dávke 0,5 litra na hektár.

Energen Aktivátor Plus je zaujímavý odlišným účinkom v dvojklíčnolistových a v jednoklíčnolistových rastlinách. Účinná látka morforeguluje repku a mak, naopak v pšenici pôsobí ako čistý auxín. V prehustených porastoch obilnín ovplyvňuje tok asimilátov v prospech silnejších odnoží, aplikuje sa v BBCH 37. V repke podporuje tvorbu koreňov a vetvenie rastliny.

Ochrana pred suchom

Energen Stimul Plus patrí do obdobia hlavného rastu repky, kukurice, slnečnice a maku, kde podporuje tvorbu a hustotu koreňov, ovplyvňuje HTS a dlhodobo chráni porasty proti stresovým podmienkam, najmä suchu. Energen Fruktus Plus je slabý auxínový prípravok, ktorý znižuje obsah dusíkatých látok v zrne sladovníckeho jačmeňa.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down