06.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S ponukou odrôd pšenice s viacerými novinkami

Spoločnosť OSEVA a.s. SOZ na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v Seliciach predstavila kolekciu pestovateľsky preverených odrôd pšenice ozimnej vrátane noviniek, taktiež jačmeňa, raže a tritikale. Okrem sortimentu hustosiatych obilnín, má spoločnosť vo svojom portfóliu komplexnú ponuku zrnových a silážnych hybridov kukurice.

CDP 2021

„Sme opäť veľmi radi, že sa môžeme zúčastniť Celoslovenských dní poľa, na ktorých každoročne predstavujeme naše ťažiskové odrody, ktoré sme doplnili o viaceré novinky, pričom portfólio sme rozšírili o nové zaujímavé druhy, ktoré sme doposiaľ v našej ponuke nemali,“ uviedla Ing. Barbora Hrušková, produktová manažérka spoločnosti OSEVA.

V úvode prehliadky pokusu predstavila odrody pšenice najvyššej elitnej potravinárskej kvality z nemeckého šľachtenia. Z nich ťažisková, stredne skorá odroda Genius je nižšieho vzrastu, vhodná do všetkých oblastí, pričom veľmi dobré úrody poskytuje ako v intenzívnych tak v extenzívne nastavených technológiách. Dobré výsledky dosahuje aj v slede po pšenici. Skorá odroda Athlon sa rýchlosťou dozrievania vyhýba nastupujúcim letným horúčavám. Vytvára vysoký počet kratších klasov, dosahuje vysokú HTZ a má veľmi dobrý zdravotný stav. Podobne odroda Expo s hodnotením E+, v prípade ktorej B. Hrušková upozornila, že ide o kompenzačný typ pšenice stredne vysokého vzrastu, vyznačuje sa výbornou zimuvzdornosťou. Stredne skorá Evina je plastická, vhodná do všetkých výrobných oblastí. Vyznačuje sa dobrou odnožovacou schopnosťou, ako ostatné odrody – dobrou odolnosťou proti poliehaniu a hlavne dobrý zdravotným stavom, najmä vysokou odolnosťou proti hrdzi pšeničnej a septorióze plevovej.

Ako prezradila B. Hrušková v spoločnosti plánujú posilniť segment osinatých typov pšenice potravinárskej kvality A. K dispozícii pre pestovateľov majú viaceré zaujímavé odrody, z nich RGT Zornica je skorosťou na úrovni známych odrôd Bohemia a Dagmar. Ide o klasový typ odrody s veľmi dobrým zdravotným stavom, je vhodná aj pre neskoré termíny sejby. Skorá osinatka Viriato veľmi dobre odnožuje, je nepoliehavá, zimuvzdorná. Dobre znáša pestovanie po obilnine, taktiež kukurici na zrno.

Sortiment kŕmnych odrôd pšenice obohatili o viaceré odrody, z ktorých v pokuse v Seliciach predstavili Johnson – stredne neskorú odrodu nízkeho vzrastu, ktorá výborné úrody zrna poskytuje aj v extenzívnych podmienkach pri nižšej úrovni hnojenia. Ďalšia LG Mocca toleruje suché podmienky, znáša aj neskorú sejbu, prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav a výborná zimuvzdornosť. V tomto roku ponuku rozšírili aj o novú odrodu špaldovej pšenice Zollerspeltz, pri ktorej B. Hrušková vyzdvihla výbornú potravinársku kvalitu, je vhodná do ekologického poľnohospodárstva.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down