16.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S ponukou osív a technológií ošetrovania rastlín

Celoslovenského stretnutia poľnohospodárov sa každoročne zúčastňuje aj spoločnosť ASRA, ktorá v Dvoroch nad Žitavou opäť predstavila viaceré novinky v ochrane a výžive najdôležitejších poľných plodín, taktiež nové hybridy kukurice a repky.

CDP 2019

"Na Celoslovenských dňoch poľa, kde sa každoročne stretávame s našimi obchodnými partnermi a pestovateľmi, predstavujeme portfólio produktov komerčnej chémie a biologickej ochrany s ktorým majú viacerí pestovatelia na Slovensku veľmi dobré skúsenosti," povedal v úvode Ing. Valer Kurinec generálny riaditeľ spoločnosti ASRA a dodal: "Z inovovaných produktov chcem upozorniť na špeciálne listové hnojivo Herbavital Extra obohatené o síru, ale najmä o selén, ktorého nedostatok zaznamenávame v živočíšnej výrobe. Teší nás, že pestovatelia oň prejavili záujem.“

V ponuke spoločnosti sa nachádzajú viaceré prípravky pre biostimuláciu rastlín, z ktorých sa v posledných dvoch rokoch presadil prípravok BlackJack, čo je unikátna suspenzia obsahujúca humínové a fulvo kyseliny z čistého prírodného zdroja Leonarditu, ťaženého v Severnej Dakote (USA). Ako uviedol V. Kurinec, BlackJak je humát, ktorý podporuje tvorbu koreňového systému, zlepšuje zdravotný stav obilnín, stimuluje rast rastlín, zvyšuje úrodu a jej kvalitu, čo je zvlášť prospešné v podmienkach sucha a nerovnomerného rozloženia zrážok počas vegetácie.

Nové hybridy repky a kukurice

„Donedávna sa naša spoločnosť výlučne zameriavala na ochranu a výživu rastlín, avšak portfólio sme rozšírili aj o osivá vybraných poľných plodín,“ informoval ďalej V. Kurinec. Sortiment repky v tomto roku obohatili o nový hybrid zo šľachtenia Euralis ES Kadji, ktorý spolu s ďalším hybridom repky ES Cesario budú ťažiskovými pre nasledujúcu sezónu.

Hybridy kukurice posilnili o tri perspektívne zrnové materiály  ES Hornet (FAO 420), ES Faraday (FAO 330) a ES Holmes (FAO 300), ktoré podľa V. Kurinca poskytujú vyrovnané a nadpriemerne vysoké úrody zrna.

Možnosti ochrany, výživy a biostimulácie rastlín

Predstavenia variantov ochrany, výživy a biostimulácie vybraných poľných plodín postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti sa zhostil Ing. Matúš Kukuruc z poradenského tímu spoločnosti ASRA. V pšenici ozimnej bol skoro na jar aplikovaný BlackJak® v dávke dva litre na hektár na podporu odnožovania a celkovo stimuláciu porastu. Uvedený biostimulátor je možné aplikovať aj do jačmeňa. M. Kukuruc odporučil vyskúšať prípravok SuperAgrovital® s aplikáciou dva až tri týždne pred zberom obilniny na zalepenie klasov s cieľom uchovať kvalitatívne parametre či už pšenice tvrdej, ozimnej, taktiež aj jačmeňa. Môže sa použiť v kombinácii s fungicídom proti chorobám klasu v dávke 0,2 litra na hektár s cieľom podporiť penetráciu účinnej látky fungicídu.

Vo variantoch ošetrenia kukurice bol aplikovaný herbicíd Aida® s obsahom účinných látok mesotrione a s-metolachlor. Registrovaný je v dávke 2,0 - 2,5 litra na hektár pre preemergentné a skoro postemergentné ošetrenie kukurice. Prípravok je možné použiť do dvoch listov kukurice a v dobe, keď citlivé dvojklíčnolistové buriny (napr. pichliač roľný, pohánkovec ovíjavý) dosahujú rastovú fázu do štvrtého pravého listu, v prípade ježatky kurej v rastovej fáze maximálne do dvoch listov. Pre rozšírenie spektra účinnosti a zaistenia účinku vo vyšších rastových fázach burín je možné kombinovať prípravok Aida® spolu s herbicídom Aspect® Pro.

Variant ošetrenia slnečnice bol zameraný na účinok prípravku BlackJak®  v dávke 2,0 litre na hektár a kvapalného hnojiva s pohotovou a rýchlo prijateľnou formou bóru - Borovital® (150 gramov bóru na liter prípravku) rovnako v dávke 2,0 litre na hektár (môže sa aplikovať až do 4,5 litra na hektár) vo fáze butonizácie pre optimálny vývoj slnečnice, na podporu tvorby koreňového systému ako aj zvýšenie úrody a jej kvality.

Aj do ekologického systému hospodárenia

Expozícia spoločnosti ASRA z pohľadu záujmu návštevníkov 8. ročníka CDP patrila rozhodne k tým zaujímavým aj z dôvodu predstavených riešení v ochrane, výžive a biostimulácie rastlín uplatniteľných v ekologickom systéme hospodárenia.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down