13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S ponukou úrodných a kvalitných odrôd pšenice

K tradičným účastníkom celoslovenského stretnutia poľnohospodárov sa zaradila spoločnosť Oseva, a.s., slovenská organizačná zložka, ktorá v rámci svojej expozície predstavila 11 odrôd pšenice letnej formy ozimnej a jednu odrodu ozimnej tvrdej pšenice.

„Spoločnosť Oseva patrí medzi tradičné slovenské osivárske spoločnosti. Už niekoľko rokov sa na domácom trhu zaraďujeme medzi najväčších výrobcov osív obilnín. Túto pozíciu sa nám darí udržať najmä vďaka vysokej kvalite ponúkaných osív a širokej ponuke odrôd obilnín,“ povedal počas prehliadky expozície jej zástupca Ing. Martin Mátyás, PhD. a k portfóliu dodal: „Pre nadchádzajúcu sezónu máme pripravených takmer 30 odrôd pšenice, rozšírili sme ponuku ozimného jačmeňa o nový šesťradovú odrodu Lester, ponuku líniových raží sme doplnili o hybridnú raž Brandie.“

Na tohtoročných Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou z portfólia predstavili najmä nosné odrody pšenice. Z nich Athlon je skorá, elitná, potravinárska pšenica. Rastliny sú nižšieho vzrastu odolné proti poliehaniu. Vyznačuje sa dobrým zdravotným stavom a vysokým úrodovým potenciálom. Vďaka skorosti znesie pestovanie na ľahkých pôdach a v suchších lokalitách. Kvalitou „A“ sa vyznačuje Attraktion – stredne skorá odroda, vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach. Rastliny sú nižšieho až stredného vzrastu s vysokou odnožovacou schopnosťou a veľmi dobrým zdravotným stavom. Ako zdôraznil M. Mátyás, ide o jednu z najúrodnejších pšeníc na trhu.

Genius je už niekoľko rokov po sebe najpredávanejšou elitnou potravinárskou pšenicou na našom trhu. Pestovateľov presvedčila ideálnou kombináciou vysokej úrody zrna s nadpriemernými kvalitatívnymi parametrami.

Stredne skorá „éčková“ odroda Ponticus tvorí krátke steblo, disponuje vysokou odolnosťou proti poliehaniu a vymŕzaniu. Vhodná je pre pestovanie aj po kukurici. Arkeos je v súčasnosti jedna z najúrodnejších pšeníc na našom trhu. Ide o veľmi skorú odrodu, ktorá patrí do potravinárskej kategórie „C“. Vďaka vlastnostiam lepku nachádza uplatnenie aj pre špeciálne využitie na výrobu keksíkov a piva.

Výborným zdravotným stavom disponuje stredne neskorá odroda Evina, čo dáva predpoklad možného pestovania po obilninách a tiež po kukurici. V prípade tejto odrody M. Mátyás upozornil, že ide o elitnú potravinársku pšenicu s mimoriadne vysokými hodnotami dusíkatých látok. Avenue je veľmi skorá „áčková“ potravinárska pšenica, ktorá je v skorosti porovnateľná s ozimným jačmeňom. Odporúčaný je skorý termín sejby, vďaka nízkemu vzrastu nie je potrebná aplikácia morforegulátorov. RGT Rebell vyniká odolnosťou voči steblolamu, dobre znáša pestovanie po obilnine. Ide o odrodu s mimoriadne produktívnym klasom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down