14.07.2011 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S úrodou sú zatiaľ spokojní

V okrese Galanta je už zhruba polovica z tohtoročnej úrody obilia už v skladoch.

V okrese Galanta sa žatva začala už koncom minulého týždňa, pričom tamojší poľnohospodári zberajú rodu z celkovej výmery 49-tisíc hektárov. Do 14. júla bola pritom v skladoch takmer polovica úrody hustosiatych obilnín a repky. Pre TASR to uviedol Gabriel Perleczky, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Galante.
„Po začatí žatvy sme museli prácu prerušiť, keďže prišli dažde a na území nášho okresu napršalo 55 mm. Až keď pôda vyschla, mohli sme v zbere pokračovať," povedal G. Perleczky a pripomenul, že v tomto roku bolo dosť zrážok, ale neboli tak dobre rozložené, ako by sa žiadalo.
V rámci tohtoročnej žatvy poľnohospodári z okresu Galanta musia pozberať 11-tisíc hektárov pšenice a 7 850 hektárov jačmeňa. „V prípade pšenice očakávame potravinársku kvalitu a úroda jačmeňa by mala dosiahnuť sladovnícku kvalitu," zdôraznil riaditeľ.
Žatva v okrese Galanta sa začala zberom ozimnej repky, ktorú pestujú na 1 100 hektároch. „Výnosy repky sú celkom dobré, pohybujú sa v rozpätí 2 až 3,6 t/ha. Očakávame, že v okrese dosiahneme priemer 2,8 - 2,9 t/ha. V prípade pšeníc sú priemerné hektárové úrody rôzne, záleží od odrôd a výsledky ovplyvňujú aj vlaňajšie záplavy, keď nám počasie neprialo a asi 50 % poľnohospodárskej pôdy bolo pod vodou. Doteraz sme zaznamenali výnosy na úrovni 4 až 5,5 t/ha. V priemere dosiahneme pravdepodobne 4,6 t/ha," vysvetlil riaditeľ komory.
„Jačmene majú biologickú zrelosť, vyznačujú sa dobrou kvalitou, tam kde bola pôda suchá, kombajny začali žať. Výnosy sa zatiaľ pohybujú od 3,5 do 4,2 t/ha. Ak všetko dobre pôjde a počasie nám bude priať žatvu ukončíme do 24. júla," dodal G. Perleczky.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down