13.10.2015 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SABMiller sa dohodol s AB InBev na podmienkach svojho prevzatia

Belgicko-brazílska pivovarnícka skupina Anheuser-Busch InBev (AB InBev) sa dohodla s konkurenčným nadnárodným pivovarom SABMiller, so sídlom v Londýne, na podmienkach jeho prevzatia. Najväčší producent piva na svete zaplatí v hotovosti 44 libier (59,45 eura) za akciu konkurenta, ktorý je dvojkou na globálnom trhu. Informovali o tom agentúra Reuters, AP a RTTNews.

LONDÝN. Po týždňoch dohadovania sa o cene oba pivovarnícke koncerny oznámili, že sa v zásade dohodli na podmienkach prevzatia. Výsledná cena predstavuje zhruba 50-% prémiu oproti cene, pri ktorej akcie SABMilleru uzavreli obchodovanie na burze 14. septembra, keď do médií prenikli správy, že AB InBev má záujem o prevzatie svojho najväčšieho konkurenta.
Podľa predbežnej dohody akcionári SABMilleru dostanú 44 GBP za jednu akciu a budú mať právo aj na dividendy od pivovarníckej skupiny. AB InBev svoju ponuku najprv v pondelok zvýšil na 43,50 GBP na akciu, čo bolo o 14 % viac ako jeho prvá ponuka, ale nakoniec musel ísť s cenou ešte vyššie.
AB InBev, vlastník známych značiek ako sú Budweiser a Stella Artois, má dominantné postavenie na trhu v Latinskej Amerike a SABMiller má zase veľký podiel na africkom trhu s pivom, a upevňuje aj svoju pozíciu v Ázii.
Zlúčením oboch spoločností vznikne kolos, ktorý bude mať zhruba tretinový podiel na svetovom trhu s pivom. Na porovnanie, Heineken, ktorý je v súčasnosti svetovou trojkou, kontroluje okolo 9 % trhu. Podľa analytikov by sa tak dokončila viac než desaťročie trvajúca konsolidácia v pivovarníckom priemysle.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down