19.11.2018 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SAMO vystríha občanov: vraj im hrozí novoročný darček

Poslanci Národnej rady SR pripravujú pre obyvateľov SR novoročný darček – daň z potravín, ktorá by mohla zvýšiť náklady 4-člennej rodiny na nákup až o 84 eur ročne. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú nedávno masmédiám zaslala Silvia Kubalová zo Slovenskej asociácie moderného obchodu (SAMO).

BRATISLAVA. Tvrdia síce, že osobitný odvod má byť bičom na obchodné reťazce a že nebude mať žiadny vplyv na konečnú cenu tovaru v obchodoch. Avšak ekonomickí a obchodní analytici, odborári, zamestnávatelia, opozícia a dokonca aj jeden z koaličných partnerov sa zhodli v tom, že osobitný odvod je priamym nákladom obchodníkov na predaj potravín, a že je to vlastne skrytá forma zvýšenia DPH, ktorá by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou premietnutá aj do vyšších cien či do iných oblastí podnikania reťazcov. Výška týchto dodatočných nákladov nemusí byť konečná, píše sa v predmetnom vyhlásení SAMO.

Experti zo SAMO ďalej vystríhajú, že „ak vinou novej legislatívy budú obchodníci nútení zatvoriť obchody v menších obciach, potom spotrebitelia budú musieť kvôli nákupom potravín prekonávať väčšie vzdialenosti“.

Ak návrh zákona o osobitnom odvode prejde parlamentom bez zásadných zmien, a ak obchodníci tento odvod v plnom rozsahu prenesú do cien potravín, tak priemerná 4-členná  domácnosť by mohla po zavedení odvodu priamo či nepriamo len na potravinách ročne zaplatiť až o 84 eur viac. Pritom táto suma ešte nezahŕňa sprievodné náklady rodiny, spojené s cestovaním za nákupom potravín, čo nastane v prípade, že by v jej bydlisku z ekonomických dôvodov zatvorili obchod.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down