16.04.2018 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samosprávy reagujú na aktuálny vývoj

Súčasná vnútropolitická a spoločenská situácia, ktorá už niekoľko týždňov panuje na Slovensku, sa nevyhla ani poľnohospodárom. Na vývoj v uplynulých dňoch reagovali tak Agrárna komora Slovenska (AKS) so sídlom v Dunajskej Strede ako aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

BRATISLAVA. Vo vyhlásení, ktoré úrad AKS v uplynulých dňoch poskytol redakcii Roľníckych novín, sa uvádza, „že 96 poľnohospodárskych subjektov z okresov Bratislava, Dunajská Streda, Galanta, Senica a Trnava sa listom opäť obrátilo na zástupcov vlády SR, a žiadajú o riešenie kritického stavu, ktorý bol  spôsobený dlhodobými vysokými teplotami v minulom roku“.

Na tento problém dotknuté subjekty opakovane upozorňovali podpredsedníčku vlády a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú.

„Pani ministerka ešte v novembri minulého roka prisľúbila presadiť riešenie tohto problému vo vláde SR. Žiaľ, nestalo sa tak. Po avizovanom verejnom zhromaždení sa o tému vo februári tohto roka zaujímal aj vtedajší predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa s farmármi plánoval stretnúť. A tak farmári plánované zhromaždenie odložili. Žiaľ, ani k stretnutiu nedošlo,“ konštatuje sa vo vyššie spomenutom vyhlásení, pod ktorým sú okrem zástupcov AKS podpísaní aj predsedovia regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr z Bratislavy, Galanty a Trnavy.

„V prípade dotknutých 96 poľnohospodárskych subjektov, ktoré majú 2500 zamestnancov, boli škody z minuloročného sucha vyčíslené na 19,3 milióna. eur. Títo farmári kvôli tomu nemali príjmy, ale naopak, mali voči štátu odvodové povinnosti, napríklad sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a z nehnuteľností, čo bolo vyčíslené na 13 miliónov eur,“ pripomenula Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

V dokumente sa zároveň pripomína, že na rozdiel od Slovenska napríklad vlády v susednom Maďarsku či v Českej republike farmárom kompenzovali výpadok z tržieb, ktorý utrpeli v dôsledku sucha. Vláda ČR na to zo štátneho rozpočtu vyčlenila 2 miliardy českých korún, teda takmer 77 miliónov eur.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down