22.08.2011 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampióni Národnej výstavy hospodárskych zvierat 2011

Prehliadku najkvalitnejších jedincov všetkých kategórií hovädzieho dobytka, koní, ošípaných, oviec a kôz mohli vidieť návštevníci 6. Národnej výstavy hospodárskych zvierat, ktorá sa uskutočnila v rámci Agrokomplexu 2011 v Nitre.

Aj v tomto roku boli najlepšie zvieratá ohodnotené cenou Šampión výstavy a oceneniami živočíšnej výroby. 
Šampiónom 6. Národnej výstavy hospodárskych zvierat sa stal plemenný býk plemena francúzske charolais. Ide o špecializovaný typ dobytka, ktorý je určený na produkciu mäsa. Úspešným chovateľom býka je Ing. Štefan Pomichal, firma Pomichal & Charolais, kft. Chov mäsových plemien sa v SR sa začal rozvíjať najmä po roku 2000, pričom ide o jednu z mála populácií zvierat, kde ich počet narastá. V súčasnosti sa u nás chová vyše 40-tisíc kráv. Aj napriek tomu, že početnosť tohto dobytka nie je u nás taká veľká ako napríklad v krajine svojho pôvodu vo Francúzsku, medzi chovateľmi sa teší veľkej obľube, najmä vďaka priaznivým rastovým schopnostiam a jatočnej kvalite vykrmovaných zvierat. 
Šampiónkou holsteinskeho plemena sa stala krava z Poľnohospodárskeho družstva Prusy (okres Bánovce nad Bebravou). Ide o mliekové plemeno, ktoré je schopné nadojiť aj 150 litrov mlieka denne. Dojnica v 1. laktácii nadojila takmer 9-tisíc kilogramov mlieka, s obsahom 4 % tuku a 3,5 % bielkovín. Ohodnotená bola za mliečny charakter, veľký telesný rámec a krásne utvárané vemeno. 
Šampiónka - dojnica slovenského strakatého plemena pochádza z chovu Poľnohospodárskeho družstva Kozárovce (okres Levice). Ide o kombinovaný úžitkový typ plemena. Dojnica v 1. laktácii nadojila 5 500 kg mlieka; ocenila sa najmä harmónia úžitkového typu a telesná stavba zvieraťa. Aj pinzgauské plemeno má svoju šampiónku - dojnicu z Poľnohospodárskeho družstva Ludrová (okres Ružomberok). Chovateľom nadojila 6-tisíc litrov mlieka v 1. laktácii. Plemeno je kombinovaného úžitkového typu, vhodné najmä do hornatých oblastí, pretože vyniká výbornou pastevnou schopnosťou. Osemročný tmavý hnedák - plemenník Red Fernet sa stal šampiónom plemena furioso a za sebou už má úspechy na mnohých výstavách. 
Šampión baran plemena suffolk vyniká veľmi dobrou mäsovou úžitkovosťou a charakteristickým čiernym sfarbením. Úspešným chovateľom je Ing. Július Šándor - Agrofarma, Pleš (okres Lučenec). 
Plemenný cap plemena anglonúbijská koza je šampión s veľkým telesným rámcom a vysokou mliekovou úžitkovosťou, ktorý pochádza z Kozí farmy Kozinka, Veľký Blh (okres Rimavská Sobota).
 
Na našich stránkach vám postupne predstavíme úspešných chovateľov, ktorí boli ocenení na Národnej výstave hospodárskych zvierat.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down