24.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samson: Riešenia pre techniku na hnojenie

Samson Group momentálne pracuje na viacerých technických riešeniach, ktoré prezentoval na nedávnych svetových veľtrhoch. Jednou z nich je prvý NIR senzor na meranie úrovne sušiny a hodnôt NPK v pevných organických hnojivách (hnoj, kompost atď.) v reálnom čase, section control pre aplikátory hnojív, či napríklad nový pohon náprav pre aplikačné systémy. Dnes sa na novinky pozrieme bližšie.

Spolupráca na vývoji OPTI-SENSOR priniesla databázu EPSOLYS. Počiatočný projekt vedený spoločnosťami Samson Group, INRAE ​​a Photon Lines sa zameral na vývoj integrovaného spektroskopického systému na kvantifikáciu živín obsiahnutých v maštaľnom hnoji. Tento multidisciplinárny projekt spojil skúsenosti a silné stránky každej z firiem. Spoločnosť INRAE ​​pomohla vybudovať databázu z 500 ekologických produktov zozbieraných z chovov hospodárskych zvierat. Po tomto kroku bolo všetko pripravené na to, aby Photon Lines vyvinuli senzor, ktorý následne Samson nainštaloval na stroj.

OPTI-SENSOR: kompaktný a autonómny

Opti-Sensor je zabudovaný v bočnom paneli rozmetadla maštaľného hnoja a využíva infračervenú spektroskopiu, metódu s osvedčenými výsledkami v poľnohospodárstve, najmä pokiaľ ide o senzory NIR používané na analýzu hnoja. Dokáže pravidelne odoberať vzorky a výsledky následne porovnávať s databázou EPSOLYS, pričom pomáha určiť množstvo sušiny a amoniakálneho dusíka, ako aj uhlíka, fosforečnanu a draslíka v tuhom hnoji. Merania sa pritom zobrazujú obsluhe v kabíne traktora na terminály v reálnom čase.

Hnoj je vysoko heterogénny, takže zatiaľ nie je možné zaručiť rovnomerné rozhadzovanie. Kvantitatívna analýza živín v konečnom dôsledku umožní kontrolovať šírenie jednej zo zložiek podľa potreby. Vďaka Opti-Sensoru bude obsluha môcť naplno využívať organické hnojivá. Zabráni nadmernému alebo nedostatočnému dávkovaniu pomocou dodávky, ktorá je kontrolovaná na každom hektári. Táto inovácia má v budúcnosti znížiť náklady na minerálne hnojivá, čím sa zníži vplyv aplikácie umelých hnojív na životné prostredie.

Riadenie sekcií pre aplikátory

SAMSON GSC (Generic Section Control) je univerzálny systém, ktorý funguje s aplikátormi SAMSON aj s inými zariadeniami za predpokladu, že sú namontované na cisterne SAMSON PG II Genesis s terminálom SlurryMaster 8000.

Systém SAMSON GSC umožňuje riadiť 12 sekcií na akomkoľvek aplikátore hnojovice. Tieto sekcie je možné ovládať manuálne pomocou joysticku na terminály SlurryMaster 8000 alebo automaticky v kombinácii so systémom GPS, kompatibilným s ISOBUS s funkciou Section Control (TC-SC), ktorú nájdeme taktiež v portfóliu spoločnosti SAMSON AGRO.

Podľa vyjadrení spoločnosti systém SAMSON GSC zlepšuje presnosť aplikácie, užívateľský komfort a výnosový potenciál plodín, pretože práca s viacerými samostatnými sekciami zabraňuje prekrývaniu a nadmernému dávkovaniu hnojovice v klinoch alebo blízko hraníc poľa. Rastliny tak majú plný úžitok zo živín obsiahnutých v hnojovici prostredníctvom presnej aplikácie, čo vedie k úsporám pri nákupe minerálnych hnojív.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down