22.11.2011 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šance

Z hľadiska podnikateľských šancí v európskom agrárnom sektore sú zrejme najväčšou nespravodlivosťou priame platby, čiže európske dotácie pre poľnohospodárov.

Ako sa nedávno na seminári v Nitre vyjadril minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon, jedným z riešení na „celoúniové“ vyrovnanie platieb by bolo napríklad úplné zrušenie dotácií v rámci celej EÚ, čím by sa z hľadiska konkurencieschopnosti dosiahlo vyrovnanie štartovacej čiary pre staré i nové členské krajiny. K tomuto riešeniu však v dohľadnej dobe určite nedôjde. Nuž a súčasný systém má, žiaľ, nastavené nerovnaké pravidlá.
Počas nedávnej konferencie s názvom OECD - monitoring podpôr agrosektora, sa jej účastníci z úst ministra dozvedeli aj výšku priamych platieb, ktoré budú vyplácané za rok 2011. A tak niektorí roľníci už vedia, na čo sa na prelome rokov môžu „vytešovať“. Výška jednotnej platby na plochu má dosiahnuť sumu 155,32 eura na hektár. A chovateľov dojníc snáď poteší medziročný nárast platby na dojnicu na 78,41 eura.
Avšak tých roľníkov, ktorí očakávajú podporu za cukrovú repu, čaká nemilé prekvapenie – stanovená platba na hektár sa podľa všetkého tohto roku vyplácať nebude.
PATRÍCIA DOLEŠOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down