24.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Túto šancu treba využiť

Poľnohospodári sa v týchto dňoch okrem rutinných jesenných prác asi najviac venujú tomu, že „na drobné rozmieňajú“ informácie, ktoré pred pár dňami získali na štyroch krajských informačných dňoch. V spolupráci a agrárnou a potravinárskou samosprávou ich zorganizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

BRATISLAVA . Všetky spomenuté podujatia sprevádzala pomerne vysoká účasť. „V Košiciach sme mali 250 poľnohospodárov a potravinárov. V Banskej Bystrici ich bolo 150, a v Nitre, kde sa séria krajských informačných dní končila, dokonca až 370,“ konštatoval Milan Semančík, predseda SPPK. „Vedenie rezortu na týchto stretnutiach predstavilo poľnohospodárskej verejnosti veľa zásadných a koncepčných materiálov, a preto by im poľnohospodárska prax mala venovať náležitú pozornosť,“ dodal.

Pripomenieme, že išlo predovšetkým o tri koncepcie – o koncepciu rozvoja hydromeliorácií a závlah, o koncepciu rozvoja potravinárstva a o koncepciu, zameranú na podporu malých i mladých farmárov a rodinných fariem. Dôležitú súčasť rokovaní tvorilo aj zhodnotenie doterajšieho programu rozvoja vidieka a predstavenie návrhu Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 – 2020.

„K návrhu programu rozvoja vidieka sme mali už pri jeho tvorbe mnoho pripomienok. Veľa z nich sa aj dostalo do návrhu, ktorý išiel na schválenie do Bruselu. Žiaľ, v tejto podobe program nebol schválený, lebo EK má k nemu dosť pripomienok,“ vysvetľoval v uplynulom týždni M. Semančík na stretnutí s poľnohospodármi v okrese Levice. „Stretli sme sa teda s určitými výhradami, ale napriek tomu si myslím, že by sme príliš nemali ustupovať z našich pozícií. Naopak, mali by sme zdôvodňovať, argumentovať a v maximálnej možnej miere naše pozície obhájiť.“

Veľký záujem o stretnutie s vedením MP RV SR bol už tradične aj  Dunajskej Strede. „My sme pri organizovaní informačného dňa oslovili aj starostov obecných úradov, aby v miestnom rozhlase informovali i tých roľníkov, ktorí by sa o stretnutí možno inak nedozvedeli,“ uviedla pre Roľnícke noviny Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Aj vedenie AKS vyslovilo spokojnosť s diskusiou, ktorá nasledovala po vystúpení predstaviteľov MP RV SR. V diskusných príspevkoch odzneli viaceré návrhy.  Jeden z ich napríklad hovorí o tom, že pozemky pre mladých a začínajúcich farmárov by mali byť vymerané v jednom katastrálnom území, a mali by byť v celosti.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down