04.02.2011 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválili zníženie dovozných ciel na banány

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili dohodu o znížení dovozných ciel na banány z krajín Latinskej Ameriky. Ukončili tak najdlhší obchodný spor na svete.

Väčšina europoslancov hlasovala za zníženie ciel na banány z Latinskej Ameriky, ktoré by v priebehu šiestich rokov mali klesnúť o 35 %. To znamená, že na rozdiel od súčasného dovozného cla na úrovni 176 eur by krajiny Latinskej Ameriky mali od roku 2017 platiť za tonu banánov dovozné clo 114 eur.

Tým sa zlepší konkurenčná pozícia veľkých spoločností ako Chiquita a Dole oproti menším pestovateľom banánov z Afriky, Karibiku, Tichomoria a Európskej únie. "V súčasnosti je potrebný už len súhlas členských štátov Svetovej obchodnej organizácie," oznámili zástupcovia EP. Len čo WTO dohodu koncom roka potvrdí, bude to znamenať víťazstvo pre najväčších pestovateľov banánov na svete z Latinskej Ameriky, ktorí už takmer 20 rokov vedú s EÚ súboj o lacnejší dovoz na jej trhy.

Únia je najväčším spotrebiteľom banánov na svete. Takýto výsledok zasa dáva Bruselu šancu, aby 11 latinskoamerických štátov a USA stiahli žalobu na pôde WTO proti EÚ za nelegálne vysoké dovozné clá, uplatňované voči Latinskej Amerike, ktorých cieľom je chrániť producentov z Karibskej oblasti, z Kanárskych ostrovov a bývalých kolónií súčasných členských štátov EÚ.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down