23.07.2019 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sejačky BEDNAR OMEGA – výborná príprava a dokonalá sejba

Český výrobca závesnej techniky BEDNAR ponúka už niekoľko rokov sejacie stroje na vysokej technologickej úrovni. Asi najznámejším z nich je model OMEGA, ktorý je k dispozícii v hneď niekoľkých variáciách, a to s prihnojovaním, alebo bez neho. Sejacie stroje BEDNAR OMEGA OO_L sú navrhnuté pre použitie ako v minimalizačných technológiách, tak aj v konvenčných technológiách, a vyznačujú sa relatívne ľahkou, ale robustnou konštrukciou s presným dávkovaním a dokonalým uložením osiva.

Model BEDNAR OMEGA OO 6000L je vybavený výsevným ústrojenstvom s medziriadkovou vzdialenosťou 12,5 cm, alebo 16,7 cm a slúži k výsevu rôznych druhov plodín. Plastový zásobník na osivo s objemom 3 500 l, ktorým je sejací stroj osadený, výrazne uberá na váhe na rozdiel od strojov s klasickým zásobníkom z ocele. I s relatívne veľkým pracovným záberom 6,0 m sa zmestí táto sejačka do prepravnej šírky 3,0 m. Stroj je koncepčne riešený ako kombinovaný sejací stroj s prípravou pôdy a sejbou a podľa želania môže byť vybavený aj prihnojovaním. Príprava pôdy môže byť tak isto variabilná, pričom môže pozostávať zo smyku, utláčacieho valca, krátkej diskovej sekcie a colter diskov. Krátka disková sekcia má 48 diskov s priemerom 460 mm, spracováva pôdu do hĺbky 10 cm, je usporiadaná do tvaru písmena X, čo má za následok, že bočný posuv v tomto prípade je minimalizovaný. Výsevné pätky sú vďaka systému PSP (Precise Seed Placement) vedené v rovnakej hĺbke po celej pracovnej šírke stroja tak, aby bola výsledná hĺbka sejby zodpovedajúca tej, ktorú si obsluha nastaví. Pri výseve v ťažších pôdach sa uplatní najmä coulter sekcia za prednými diskami, na ktorú počuť veľmi dobré ohlasy z radu poľnohospodárov. Jedného z týchto spokojných majiteľov navštívila i naša redakcia.

Dôvodov pre výber bolo hneď niekoľko

Na návštevu za spokojným zákazníkom sme sa vybrali na východné Slovensko. Obec Komárovce v košickom okrese je sídlom rodinnej firmy ILDE s.r.o., v ktorej prebral žezlo po otcovi Jozef Ignáth ml. Ten je zanieteným poľnohospodárom, ktorý sleduje trendy i v segmente poľnohospodárskej techniky. Spoločnosť, ktorej je konateľom sa momentálne venuje pestovaniu obilnín, olejnín a strukovín. Rodina Ignáthových pestuje na svojich poliach repku olejnú na výmere 120 ha, kukuricu na 170 ha, pšenicu na 240 ha a sóju na približne 100 ha. Na sejbu týchto plodín využívali vo firme v minulosti mechanický sejací stroj s pracovným záberom 4 m, ale na základe skracujúcich sa agrotechnických termínov, rozhodli sa, že investujú do výkonnejšieho sejacieho stroja.

Rodinná firma sa vo svojich počiatkoch venovala pestovaniu zeleniny. Tú pestoval ešte otec pána Jozefa Ignátha začiatkom deväťdesiatych rokov. S pestovaním začal v tom čase ešte ako samostatne hospodáriaci roľník na výmere štyroch hektárov. Na tejto ploche pestoval v okolí Komároviec cibuľu, mrkvu, petržlen, cviklu, kapustu a zemiaky, od ktorých upustil najmä kvôli nedostatku skladovacích priestorov. „Naša firma sa postupom času začala pomaly rozrastať. Niektoré pôdy sme odkúpili, iné máme momentálne v prenájme. Momentálne naša firma obhospodaruje 630 ha poľnohospodárskej pôdy,“ oboznámil nás s činnosťou spoločnosti Jozef Ignáth ml. Hospodárenie na ťažkých ílovitých pôdach v katastri Komárovce si vyžaduje okrem skúseností i kvalitnú techniku, o ktorú v tejto firme nie je núdza. Práce je potrebné vykonávať vždy načas, keďže podľa slov konateľa spoločnosti je veľmi dôležité trafiť ten správny moment, kedy je možné s technikou v takýchto pôdach pracovať. I toto bol jeden z dôvodov, prečo sa v rodinnej firme rozhodli, že si zaobstarajú sejací stroj BEDNAR OMEGA OO 6000L.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny už zajtra.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down