14.12.2018 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sektor hnojív oslavuje okrúhle výročie

Sektor hnojív akciovej spoločnosti Agrofert zrejme tento rok neskončí v zisku. Uviedol to podpredseda predstavenstva spoločnosti Ing. Petr Cingr na konferencii Hnojivá 2.0, cesta k efektívnejšiemu a zodpovednejšiemu hnojenie dusíkom. Dodal, že táto situácia postihla v Európe všetkých výrobcov hnojív a predpokladá, že sa spoločnosť do štandardného stavu dostane najneskôr v druhom polroku 2019.

Ing. Cingr konštatoval, že Agrofert patrí medzi štyri najväčšie skupiny produkujúce dusíkaté hnojivá v celej Európe. Prevádzkuje päť závodov, z nich najväčší je SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH v Nemecku. Uviedol, že za posledných päť rokov investovali do všetkých týchto tovární 15 mld. Kč. Investície mierili predovšetkým do produktového portfólia, kvality výrobkov a zníženie výrobných nákladov a v menšej miere do zvýšenia výrobných kapacít. Pripomenul tiež niektoré tohtoročné výročia v tomto sektore. Šesťdesiat rokov od vzniku oslavuje Lovochemie v Lovosiciach, taktiež slovenské Duslo, akciová spoločnosť Agrofert oslavuje 25 rokov. Pred desiatimi rokmi bola zahájená výroba hnojív s obsahom inhibítorov. Ing. Cingr okrem iného uviedol, že nevidí veľkú budúcnosť pri využití nemodifikovanej močoviny v poľnohospodárstve, pretože to ekonomicky nedáva zmysel. Perspektívne je naopak jej využitie v iných segmentoch, napríklad v automotive sektore, kde rastie spotreba kvôli európskej legislatíve.

Nadviazali na nemecké skúsenosti

Podľa Ing. Radka Košála zo spoločnosti Agrofert, sa zvýšenie úrody pri použití inhibovaných hnojív pohybuje v rozmedzí 2 až 15 percent, záleží na konkrétnych podmienkach. Prináša tiež lepšiu kvalitu produkcie, úsporu nákladov a chráni životné prostredie, najmä zachovaním kvality vôd.

Hnojivami s inhibítormi sa v podniku začali zaoberať z viacerých dôvodov, uviedol Ing. Košál. Okrem potreby mať v portfóliu hnojivá s vyššou pridanou hodnotou, vnímali potrebu znížiť záťaž životného prostredia a reagovali na zmeny legislatívy aj prístupu poľnohospodárov na hnojenie. Prvú registráciu získal v roku 2007 inhibítor nitrifikácie Piadin, ktorý sa pridáva do hnojovice a digestátu, nasledovali hnojivá Alzon, Ensino a Lovogran in. Medzi najnovšie patrí Alzon neo-N, čo je močovina s inhibítorom nitrifikácie a inhibítorom ureázy. Prvotným impulzom pre uvedenie inhibovaných hnojív na tuzemský trh bola akvizícia spoločnosti SKW Piesteritz, ktorá sa nimi dlhodobo zaoberala.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down