07.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Selice 2022: Deň poľa  kukurice a jesenných prác

V centre pozornosti Dňa poľa kukurice a jesenných prác, ktorý sa v tomto roku uskutočnil 21. septembra 2022 v Seliciach, bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia renomovaných šľachtiteľských a osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu. Tradične hlavným organizátorom podujatia je Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION a spoluorganizátormi vydavateľstvo Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúce týždenník Roľnícke noviny, spoločnosť AGRO Divízia Selice a Zväz spracovateľov a pestovateľov kukurice.

V odrodovom pokuse bolo predstavených 188 hybridov kukurice od 21 šľachtiteľských a osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.

AQUAmax® hybridy nielen do suchých podmienok

Spoločnosť Corteva Agriscience v pokuse v Seliciach predstavila ucelené portfólio hybridov kukurice s FAO 300 až 500. Zástupca spoločnosti Ing. Zoltán Apacs pozornosť upriamil na pestovateľom dobre známe hybridy skupiny AQUAmax® (ďalej AQ), pre ktoré je typické dobré hospodárenie s vodou, vďaka čomu dokážu aj v nepriaznivých podmienkach priniesť primerane vysoké úrody. Zosynchronizované kvitnutie má vplyv na lepšie opelenie šúľkov. „Do tejto skupiny zaradené hybridy vykazujú minimálne dva roky po sebe o tri percentá vyššie úrody v porovnaní s ostatnými hybridmi v rámci daného skorostného segmentu. Zvlášť v tomto suchom a veľmi horúcom roku bolo viditeľné, ktorý hybrid je zo skupiny AQ, a ktorý nie,“ uviedol Z. Apacs, podľa ktorého AQ hybridy pomalšie usychali, nemali tak rýchlo skrútené listy ako štandardné hybridy kukurice. To sa prejavilo aj vo výsledných úrodách, ktoré sú v prospech hybridov AQ. Z. Apacs zdôraznil, že využitie úrodového potenciálu AQ hybridov závisí aj od prípravy pôdy, zameranej na zadržanie vody v pôde. 

Stálica ponuky P9241 AQ (FAO 350) je odporúčaná do suchých oblastí. Podobnými vlastnosťami disponuje P9415 AQ (FAO 340)- určený na výrobu zrna s nízkymi zberovými vlhkosťami.

Univerzálne využiteľný hybrid P9610 AQ (FAO 330), podľa Z. Apacsa vyzerá v tomto roku na viacerých lokalitách veľmi dobre: „Je to vďaka veľmi dobrej prispôsobivosti k rôznym pôdno-klimatický podmienkam.“ Z neskorších hybridov sa v praxi úspešne presadil P9757 (FAO 380), podľa Z. Apacsa veľmi dobre odoláva výkyvom počasia, na Slovensku sa pestovateľsky presadil najmä na Záhorí, v okolí Trnavy, ale aj  Senice a Trenčína. Ďalší, praxou preverený hybrid P0023 AQ (FAO 420), sa vyznačuje kompaktnejším, nižším vzrastom, tvorbou veľkých, valcovitých, nižšie nasadených šúľkov. Skoro kvitne, pričom veľmi dobre znáša sucho počas kvitnutia a nalievania zrna. Z jeho predností Z. Apacs upozornil na lepšie uvoľňovanie vody a veľmi dobrý zdravotný stav, čo je zvlášť dôležitá vlastnosť pri neskôr zberaných hybridoch. Podobne, P0217 AQ (FAO 450), pre nesporné prednosti, najmä odolnosť proti suchu je odporúčaný najmä do južných oblastí kukuričnej výrobnej oblasti.

Osivo hybridov kukurice v pokuse bolo ošetrené stimulátorom rastu LumigenTM, ktorý zlepšuje poľnú vzchádzavosť a v prvých rastových fázach napomáha prekonávať negatívne vplyvy prostredia akým je sucho a v posledných rokoch neskoré jarné mrazy. Na insekticídne morenie osiva sa osvedčilo moridlo Lumiposa® s účinnou látkou cyantraniliprole. Ako uviedol Z. Apacs - výhodou použitia tohto moridla je aj v tom, že ošetrené osivo ak sa nevyseje, je možné ho preskladniť až 18 mesiacov bez zníženia klíčivosti. Je tiež vhodné vrámci antirezistentnej stratégie boja proti pôdnym škodcom.

Plus4Grain, ClimaControl3

Popredná šľachtiteľská spoločnosť KWS popri ťažiskových materiáloch predstavila v pokuse množstvo noviniek. Jej produktový manažér Ing. Matúš Javor pozornosť upriamil na hybridy z najnovšieho šľachtenia spoločnosti s označením Plus4Grain - selektované pre dosahovanie nadpriemerných úrod v priemerných až lepších podmienkach a poliach, pričom poskytnú vyššiu úrodu v porovnaní s referenčnými hybridmi. Naproti tomu hybridy s prívlastkom ClimaControl3 podržia pestovateľa v ťažších podmienkach, v ktorých budú dosahovať nadpriemerné úrody v nižších úrodových hladinách a sú tak vhodnejšie pre priemerné až „horšie“ polia a podmienky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down