30.04.2019 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Septoriózy treba riešiť preventívne

Ochladenie koncom marca zastavilo rozvoj chorôb, ale vývoj obilnín pokračuje ďalej. Na teploty kolísavé počasie zaznamenávame aj v apríli. Môžeme očakávať septoriózy na pšenici, raži a tritikale. Výskyt múčnatky je na všetkých obilninách v rôznej intenzite. Ošetrujte len v nutných prípadoch po dosiahnutí kritického čísla pre prah hospodárskej škodlivosti.

Signalizačná správa

Septorióza pšenice Mycosphaerella graminicola anamorfa Septoria tritici napáda iba listy, septorióza plevová Phaeosphaeria nodorum syn. Leptosphaeria nodorum napáda všetky nadzemné časti rastlín. Hostiteľskými rastlinami sú pšenica, raž a niektoré trávy. Spóry prežívajú na rastlinných zvyškoch alebo na výmrve a trávach. Nie sú prenosné pôdou. Septorióza plevová je prenosná aj osivom. Klíčenie spór si vyžaduje kvapku vody, vyhovujú im teploty 20 – 25°C, relatívna vlhkosť vzduchu 98 – 100 percent. Príznaky sa objavujú na rastline vo všetkých vývojových fázach, najčastejšie v máji. Na listoch sú viditeľné nepravidelné svetlohrdzavé škvrny a na nich drobné hnedočierne bodky plodničiek, pri septorióze plevovej sa tvoria škvrny a plodničky neskôr aj na klasoch. Prevenciou je striedanie plodín, výber odolných odrôd, certifikované osivo, likvidácia pozberových zvyškov. Morenie je opodstatnené pri septorióze plevovej. Prah škodlivosti je pri napadnutí listov nad 12 percent (s pyknidami na posledných listoch) od fázy BBCH 37 (objavenie posledného listu) najneskôr do BBCH 61 (začiatok kvitnutia).

Zmeny v autorizáciách

Účinné sú proti nim rôzne skupiny účinných látok. V roku 2018 som sa podrobne venovala všetkým účinným látkam a fungicídom povoleným do obilnín proti septoriózam. V roku 2019 došlo k nasledovným zmenám: učinná látka picoxystrobin a kombinácie cyproconazole + picoxystrobin, azoxystrobin + cyproconazole, chlorothalonil + picoxystrobin, cyproconazole + propiconazole a penthiopyrad + picoxystrobin už nie sú autorizované.

Na dopredaj sú ešte povolené cyproconazole + izopyrazam, niektoré fungicídy s propiconazole a tebuconazole. Do spotrebovania sú povolené azoxystrobin + cyproconazole.

Ochrana porastov s viacerými novinkami

Obrovské množstvo fungicídov proti septoriózam dáva možnosť výberu účinných látok cielene. Azoly liečia choroby, strobiluríny pôsobia viac preventívne, kombináciou rôznych účinných látok dosiahnete preventívny aj dlhodobý účinok. Do všetkých druhov pšenice (aj tvrdej) proti septorióze pšenice a plevovej je autorizovaná nová účinná látka benzovindiflupyr aj v kombinácii s prothioconazolom do raže a tritikale. Účinná látka benzovindiflupyr patrí do chemickej skupiny pyrazol-carboxamidov. Pôsobí ako inhibítor enzýmu sukcinát dehydrogenázy. Má prevažne ochranný a limitovaný kuratívny účinok. Pôsobí proti širokému spektru patogénov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down