20.08.2013 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šetríme aj na potravinách

Slováci nešetria len na dovolenkách, ale podľa ceny sa rozhodujú aj pri nákupe potravín v obchodoch. Podľa najnovšej analýzy Poštovej banky Slováci totiž na nákup potravín vynakladajú až štvrtinu z ich mesačných spotrebných výdavkov. Z finančných dôvodov tak napríklad mäso chýba na tanieri až štvrtine slovenských domácností.

BRATISLAVA. "Takmer polovicu z našich spotrebných výdavkov nám mesačne ukroja nevyhnutné účty za bývanie a potraviny. Pre tretinu slovenských domácností je tak luxusom napríklad i výmena starých šiat za nové," hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Podľa jej slov šetrenie slovenských domácností súvisí najmä s výškou ich príjmov, cenovou hladinou a vývojom nezamestnanosti v krajine. Míňanie domácností v obchodoch tak najčastejšie ovplyvňuje celková životná úroveň Slovákov. Pri nákupe potravín sa takmer každý Slovák pozerá najmä na cenu.

Mäso alebo rybu si tak každý druhý deň nemôže dovoliť kúpiť až 26 % slovenských domácností. Vyplýva to z výsledkov prieskumu European Quality of Life Survey. Podľa neho je v porovnaní s priemerom Európskej únie na Slovensku podiel takýchto domácností výrazne vyšší, keďže v Európskej únii si mäsité jedlo pravidelne nemôže dopriať len desatina európskych domácností.

Spomedzi krajín V4 je najvyšší podiel domácností, ktorým mäso na tanieri z finančných dôvodov chýba, v Maďarsku. V Poľsku je takýchto domácností pätina a v Česku iba šestina.

Niektorí občania SR si taktiež nemôžu dovoliť pozvať k sebe priateľov na pohár vína, či na večeru. "Aspoň raz do mesiaca si to nemôže dovoliť rovných 30 % slovenských domácností. V Európskej únii ako celku nájdeme takýchto domácností dvakrát menej," dopĺňa E. Sadovská.

Pohostiť známych u seba doma jedlom alebo pitím aspoň raz do mesiaca si však nemôže dovoliť ani 19 % českých, 24 % poľských či 39 % maďarských domácností.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down