06.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sezóna balíkovania je v plnom prúde

Sezóna nasadenia lisov je v plnom prúde v priebehu žatvy. Za najvýkonnejšie lisy je možné považovať tie na hranaté balíky. Keďže tieto lisy pracujú bez potreby zastavenia stroja po zlisovaní každého balíka, ich práca je takmer neprerušovaná a obsluha môže v podstate plynule jazdiť po poli.

Jedným z lisov, ktorý vytvára balíky s najväčšou možnou hustotou je lis Massey Fergusson 2370 Ultra HD. Jeho systém predlisovania balíkov patrí medzi tie najlepšie vo svojej kategórii. Vysokým tlakom, ktorý pôsobí na privádzaný materiál vznikajú husté a rovnomerné vrstvy balíkov. Proces zberu začína presunom materiálu (slamy) do predlisovacej komory. Tok tohto materiálu je podľa výrobcu o 14 % rýchlejší, ako v prípade lisu od toho istého výrobcu s označením 2270 XD. Po tom, ako je predlisovacia komora naplnená, posunie baran predlisovaný balík do balíkovacej komory. Po tomto úkone nastáva dokončenie balíka ktorý je zlisovaný s veľkou hustotou.

OptiFlow-Pickup
Vďaka tomu, že je zberová rýchlosť o 20 % vyššia zaručuje inovatívne zberacie zariadenie OptiFlow neustály vysoký výkon tohto lisu. Spomínané zberacie zariadenie bolo navrhnuté pre rovnomerný a nepretržitý tok slamy. Napriek tomu sa myslelo aj na rozdelenie záťaže a prispôsobenie sa nerovnostiam terénu pri práci lisu. Zberacie zariadenie svojim kývavým pohybom, ktorým sa pohybuje v okolí spodného konca zberacieho ústrojenstva nesie vďaka tomuto riešeniu nižšiu záťaž. Je vybavený 80 dvojitými hrotmi v piatich radoch, ktoré zberajú väčšie množstvo slamy.

Prevodovka lisu 2370 Ultra HD
Vysoká hustota balíkov pri lisovaní je dosiahnutá aj vďaka inteligentnému tvarovaniu celého lisu. Vďaka tomuto riešeniu je možné zlisovať do veľkosti balíka 120 x 90 cm o 20% viac slamy. Výrobca Massey Ferguson vyvinul novú prevodovku s jedným z popredných európskych špecialistov na vývoj prevodoviek. Prevodovka Ultra bola vyvinutá z dôvodu pôsobenia väčších síl, ktoré nastávajú kvôli náročnejšej práci lisu pri lisovaní balíkov väčšej hustoty. Táto prevodovka poháňa nový zotrvačník, ktorý sa otáča rýchlosťou 1500 ot./min. Daná hodnota je o polovicu vyššia, ako u lisov MF 2200. Tento zotrvačník vytvára o 130 % viac energie, ako pri starších modeloch. To všetko pre udržanie konštantných otáčok motora pri lisovaní hustejších balíkov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny č. 27.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down