24.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Siahnite po repkách od Syngenty

Na aktuálnych poľných prehliadkach sa môžete stretnúť s našimi odrodami repiek. Sú nimi bestseller spoločnosti Syngenta s názvom Aganos alebo odroda SY Glorietta. Tým však naša paleta v ponuke repky ozimnej nekončí.

Keď výnos, tak Aganos

Aganos svojimi výsledkami nadviazal na úspechy z registračného skúšania, vyhral aj skúšky SDO v rámci roku 2020. V minulom roku získal prvenstvo v poloprevádzkových pokusoch ČZU pod vedením Ing. Davida Bečku, PhD. v ČR, a rovnako tak aj v poloprevádzkových pokusoch SPZO v Slovenskej republike.

V praxi preukázal vysokú odolnosť voči vyzimovaniu. Je nositeľom rezistencie proti vírusu žltačky okrúhlice (TuYV). Gén RLM7 zabezpečuje odolnosť voči Phoma lingam.

Z hľadiska dynamiky rastu a vývoja ide o odrodu, ktorá spadá do skupiny repiek s rýchlejším jesenným vývojom. Preto ju môžeme odporučiť aj na využitie pre neskoršie termíny výsevu. Navyše u odrody Aganos sa nemusíte obávať jesennej tendencie rastlín k prechodu z fázy prisadnutej ružice do predlžovacieho rastu. Ľudovo tak možno povedať, že Aganos „sedí a nevybieha“. Po zime patrí Aganos skôr k odrodám so skorším nástupom do vegetácie, dokáže tak lepšie využiť skorú jarnú vlahu vo svoj prospech, čo je prínosom najmä v sezónach so suchou jarou. Vyhral registračné skúšky 2017-2019, čo boli roky s extrémnymi suchami. Aj vtedy ako jediná odroda presiahla svoju HTS hodnotu 5 g. Z hľadiska kvitnutia spadá do skupiny stredne skorých odrôd. Dosahuje strednú výšku a veľmi vysoké hodnotenie v nepoliehaní. Má husté nasadenie šešúľ a celkové dozrievanie nastáva v skorých fázach stredne skorého segmentu. Má tiež geneticky zvýšenú nepukavosť šešúľ. Čím Aganos zhrnúť? Skutočne jeho sloganom: „Keď výnos, tak Aganos.“

Ďalší nosný hybrid SY Glorietta

Ide o vyšší hybrid s bohatým vetvením a veľkými šešuľami. Obsah oleja v semenách u nás nie je tak zásadným parametrom pri výkupe komodity ako napríklad v Nemecku. SY Glorietta však patrí do skupiny hybridov, ktoré vo svojich semenách kumulujú značné množstvo oleja.

Aké sú dôležité benefity odrody SY Glorietta?

Výborné parametre prezimovania

SY Glorietta patrí do stredne skorého segmentu repky ozimnej. Na jeseň štartuje rýchlym rastom, ale bez tendencie k prechodu do predlžovacej fázy. Pokiaľ k tomuto vývojovému prechodu všeobecne vo fyziológii repky ozimnej dôjde, rastliny strácajú následne odolnosť k nízkym teplotám v priebehu zimy. Hybrid SY Glorietta, aj keď má rýchly jesenný rast, tak jeho prízemná ružica listov zostáva prisadnutá. Z tohto dôvodu vykazuje veľmi vysoké hodnotenie v parametri mrazuvzdornosť a prezimovanie. Vďaka tomu nie je táto repka obmedzená v termíne sejby.

Maximálne využitie dostupného dusíka

Hybridy repky sa môžu dramaticky líšiť v schopnosti využitia dostupného dusíka a transformovať ho do úrody. SY Glorietta jednoznačne preukázala a preukazuje v našich pokusoch svoju výnimočnosť v tejto zručnosti v uplynulých štyroch sezónach. Aj v podmienkach horšie dostupného dusíka bola schopná dodať úrodu vyššiu takmer o pol tony oproti priemeru pokusov v podobe top najpredávanejších hybridov v Českej republike.

Vyrovnaný porast

Patrí medzi repky s robustným rastom. Táto schopnosť v kombinácii s tým, že si vie poradiť na lokalitách s nižšou dostupnosťou dusíka vedie k založeniu vyrovnaného porastu repky aj na problematickejších poliach s heterogénnejšími podmienkami. Okrem toho SY Glorietta veľmi dobre vetví. To dokázala doteraz na všetkých skúšobných lokalitách, a aj v prevádzkach.

Geneticky podmienená odolnosť TuYV

SY Glorietta nesie geneticky podmienenú odolnosť voči vírusu žltačky okrúhlice. Nehrozí tak prípadné obmedzenie úrodového potenciálu vplyvom napadnutia infikovanými voškami.

Zdravotný stav

Popri odolnosti voči vírusu žltačky okrúhlice (TuYV) je SY Glorietta vysoko odolná voči nákaze Verticillium a veľmi dobre odoláva chorobám Alternaria a Botrytis. Práve jej dobrý zdravotný stav sa následne prejaví vo finálnej úrode.

Dávame priestor aj líniam, vyskúšajte SY Ilona

V našej ponuke nájdete aj zástupcu segmentu líniových odrôd. Patrí sem línia SY Ilona. Nesie si všetky benefity líniovej odrody, medzi ktoré patrí dobrý zdravotný stav, vysoká olejnatosť i ľahší zber oproti robustnejším hybridom.

Radi by sme tu spomenuli tiež odrody odolné voči nádorovke kapustovej, kam patrí napríklad SY Aliboom, ktorý si navyše nesie odolnosť voči TuYV. Pokiaľ máte podozrenie na výskyt tejto choroby na svojich pozemkoch, odporúčame kontaktovať svojho regionálneho obchodného zástupcu a problém s ním skonzultovať.

Kde môžete vidieť naše repky

Aganos v rámci poloprevádzkových pokusov SPZO a SY Gloriettu pri návšteve poloprevádzkových pokusov ČZU pod vedením Ing. Davida Bečku, PhD.

Zároveň tiež na našom poľnom dni Optitoch v Rimavskej Sobote dňa 13.6.2023, prípadne aj u svojich susedov. Repky z portfólia Syngenta si môžete vyskúšať aj vy, bližšie informácie vám poskytne regionálny zástupca.

RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down