23.04.2013 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 26.4.2013 – 2.5.2013

Obilniny, olejniny, cukrová repa

Repka ozimná

Naďalej trvá prelet krytonosa repkového a štvorzubého na neošetrené porasty. Kritické čísla boli dosiahnuté aj v  Mörickeho miskách (6 chrobákov za 3 dni). Lepové pásy sú čisté, bez krytonosov (kritické číslo 2 chrobáky za 3 dni). Priamo na poraste sme dosiahli kritické číslo 1 ks na 40 rastlín v 16.týždni.

Takmer zároveň s krytonosmi lieta na porasty aj blyskáčik repkový a v našom regióne je potrebné ošetrovať. Repka začína kvitnúť a kritické číslo bolo dosiahnuté v piatok 19.4.2013. Kritické čísla a autorizované prípravky sme uviedli v predchádzajúcej signalizácii.

Krytonos šešuľový a byľomor kelový ešte nelietajú. Potrebujú prvé šešule.

Pred kvitnutím je čas na druhú aplikáciu stimulátora úrody Atonik. Na reguláciu rastu je autorizovaný od štádia rastu bočných výhonov Caryx. Na skrátenie stebla a obmedzenie poliehania repky bola rozšírená autorizácia prípravku Moddus od predlžovacieho rastu do štádia uzatvorených kvetných pukov. V TM s Amistar Xtra je autorizovaný aj proti bielej hnilobe repky.

 

Obilniny

Múčnatka trávová ožila a tvorí nové mycéliá. Lokálne sa objavil steblolam. Problematické budú tento rok septórie. Septória pšenice napáda iba listy, plevová všetky nadzemné časti rastlín. Príznaky sa objavujú na rastline vo všetkých vývojových fázach, najčastejšie v máji. Na listoch sú viditeľné nepravidelné svetlohrdzavé škvrny a na nich drobné hnedočierne bodky plodničiek, pri septorióze plevovej sa tvoria škvrny a plodničky na klasoch. Prah škodlivosti je 12 a viac % listov s pyknidami na posledných listoch od fázy BBCH 37 (objavenie posledného listu) najneskôr do BBCH 61 (začiatok kvitnutia), čo je už pravdepodobne posledná možnosť boja proti týmto chorobám, odporúčam skorší zásah.

Autorizované sú väčšinou prípravky, ktoré sú zároveň povolené na múčnatku. Jedným ošetrením máte možnosť potlačiť obidve choroby.

Prekvapením na vzchádzajúcom jarnom jačmeni sú tento rok skočky. Predpokladám, že je to skočka obilná, ale je možné, že pre nedostatok potravy z dôvodu dlhotrvajúcej zimy, sa aj ďalšie druhy skočiek preorientovali na mladý vzchádzajúci jačmeň. Kontrolujte si porasty najmä tam, kde ste dosievali jačmeň a ešte len vzchádza. Robiť odpočty je ťažké, lebo skočky sú mimoriadne pohyblivé. Poškodenie vidieť v podobe nepravidelných až splývajúcich požerkov na listoch vrchnej pokožky. Zo začiatku neprederavia skočky listy až na spodnú stranu. Skočka obilná napáda jačmeň aj pšenicu, ovos nenapáda. Predpokladom ich nebezpečného šírenia je suché a teplé počasie. Prípravky proti skočkám nie sú autorizované žiadne, ale je možnosť použiť prípravky proti kohútikom, ktoré majú autorizáciu proti skočkám v iných plodinách.

Kohútiky pestrý a modrý lietajú ako imága tiež vo zvýšenom množstve. Hoci sme zvyknutí ošetrovať až pri liahnutí lariev kohútikov, odporúčam kontrolu porastov a zasiahnuť proti imágam pri dosiahnutí kritického čísla 8 ks imág na 1 m?. Obmedzíte tým skočky a zabránite premnoženiu lariev kohútikov. Môžete využiť fungicídny zásah a aplikovať prípravky v TM kombinácii.

Proti kohútikom sú autorizované Bulldock 25 EC, Cyperkill 25 EC, Cyprin 10 EC, Cythrin 250 EC, Decis EW 50, Delta EW 50, Dursban 480 EC, Fury 10 EW, Karate Zeon 5 CS, Nexide, Nurelle D, Proteus 110 OD, Rafan, Rapid, Supersect, Vaztak 10 EC a novoautorizovaný Dursban Delta.

Lokálne škodí na pšenici aj kvetárka obilná. Larvy poškodzujú vegetačný vrchol veľmi dlho, pri normálnom priebehu počasia to býva už od februára. Kuklia sa v polovici mája. Prípravky nie sú autorizované žiadne, ale ošetrenie proti kohútikom by ich malo zničiť.

Pšenica ozimná je stále v štádiu plného odnožovania, prípadne prvého kolienka. Ešte stále môžete používať prípravky na zahustenie porastu, stimuláciu úrody a proti poliehaniu: Retacel Extra R 68, Atonik, Celstar 750 SL, Stabilan, Cerone 480, Flordimex T Extra  Moddus.

 

Cukrová repa

Už vzchádza. Skočky ju zatiaľ nepoškodzujú. V teplej a suchej jari môžu skočky v rastovej fáze klíčnych až 2. páru pravých listov spôsobiť poškodenie vedúce až k likvidácii porastu. Kritické čísla nie je možné určiť, ošetrujte pri silnom nálete.

 

Kukurica

Vlani sme pri pozorovaní kukuričiara koreňového zaznamenávali v septembri nálet na lepové dosky až 300 imág za týždeň. Kritické číslo je pritom iba 35 ks. Znamená to, že tento nebezpečný škodca si našiel miesto v našich klimatických podmienkach a môžeme očakávať jeho škodlivosť.

Na zabránenie pestovania kukurice v monokultúre bolo Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym vydané opatrenie č. k. OOR/1540/2007, na základe ktorého je nariadené nepestovať kukuricu na tej istej ploche v dvoch po sebe nasledujúcich rokoch, prípadne pri pestovaní v dvoch po sebe nasledujúcich rokoch je potrebné použiť insekticídne ošetrenie vo forme morenia, aplikácie na list alebo v čase sejby aplikáciou prípravku Santana 1-krát za 4 roky na tom istom pozemku alebo Force 1,5 G.

23.4.2013
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

(MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down