17.05.2011 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa

Vo feromónových lapačoch slúžiacich na signalizáciu ochrany proti obaľovačom na ovocných stromoch je pozorovaný pomerne intenzívny let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového.

V oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Termín ošetrovania je najskôr pre obaľovača slivkového, pretože proti nemu je povolený aj prípravok proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC (v tabuľke 1. termín). 
Potom nasleduje termín proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, a za ním znovu obaľovač slivkový (v tabuľke 2. termín) prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP, ale iba pre tie prípady, keď pestovatelia nepoužili prípravky proti vajíčkam, pretože použitie týchto skupín prípravkov sa vzájomne vylučuje. 

Termíny ošetrovania sú približne nasledovné: 

                                                                                               Obaľovač slivkový                  Obaľovač broskyňový       
                                                                                              1. termín    /    2. termín 
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda,
  Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa, Nové Zámky): (6. - 9. mája)  /  14. - 17. mája       12. - 15. mája
2. signalizačné pásmo (ohraničeného približne
 okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, 
 Rimavská Sobota, Košice a Michalovce):                   9.-13. mája  /  18.- 22. mája               15. - 19. mája
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny
  severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky
  približne 600 m):                                                            17. - 23. mája /  26. mája - 1. júna     23. - 29. mája 
polohy nad 600 m:                                                           ešte plus 5 - 7 dní

Taktiež sa blíži čas ochrany proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté sférické lapače a Bio plantella žlté lepové dosky.
Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. 

V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov. V prípade daždivého počasia sa vytvoria podmienky na napadnutie plodov jahôd plesňou sivou spôsobujúcou ich hnitie. V takom prípade okrem vhodných preventívnych opatrení, akými sú výber vzdušnej polohy a ľahšej pôdy pred výsadbou, odburinenie, neprehustenie porastov a neprehnojovanie dusíkom, možno použiť aj chemickú ochranu jediným povoleným prípravkom Teldor 500 SC (ochranná doba 3 dni). 
Ošetruje sa v zásade raz, a to keď kvitne 2 - 5 % rastlín. Iba v prípade pokračujúcich vlhkých podmienok sa vykoná druhé ošetrenie o týždeň. Napriek krátkej ochrannej dobe upozorňujeme na jej dodržanie pred zberom plodov! 
Ing. STANISLAV BAROK 
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down