23.06.2011 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa

V niektorých lokalitách dochádza postupne k nárastu početnosti a s tým súvisiacej škodlivosti roztočcov na jadrovinách.

Najrozšírenejšie sú dva druhy, a to roztočec ovocný a roztočec chmeľový. Škody sa prejavujú najmä na listoch, na ktorých vplyvom vyciciavania sa zo začiatku stráca sviežozelená farba a listy postupne sivejú. 
Pri silnom napadnutí sa listy pomaly rúrkovito zvinujú a nadobúdajú až hrdzavohnedé zafarbenie. Ak sa koncom leta k roztočcom pridruží aj suché letné počasie, môžu postihnuté listy predčasne opadnúť. To môže mať za následok zoslabnutie stromov, zhoršenú kvalitu plodov, obmedzenú a nedokonalú tvorbu kvetných pukov pre budúcu úrodu a zníženú odolnosť proti zimným mrazom. 
Ak nastane zosivenie listov alebo ešte silnejší prejav napadnutia, možno už rátať s určitými hospodárskymi stratami. Problémy s roztočcami bývajú zväčša v sadoch, v ktorých sa nadmieru používajú chemické prípravky. Najmä používanie širokospektrálnych insekticídov proti obaľovačom spôsobuje úhyn aj užitočných dravých roztočov, ktoré sa živia škodlivými roztočcami. Preto treba pri voľbe ochranných zásahov a výbere vhodných prípravkov postupovať veľmi opatrne, aby sme si nesprávnymi zásahmi nespôsobili ešte väčšie problémy, pretože silné premnoženie roztočcov sa odstraňuje často aj viac rokov. Najvhodnejším spôsobom ochrany je biologická ochrana nasadením dravého roztoča Typhlodromus piri. Pri jeho použití je však dôležitý výber všetkých chemických prípravkov. Informácie o toxicite prípravkov poskytuje dodávateľ dravého roztoča. 

Ochrana 
Vo výsadbách, kde nie je využívaná biologická ochrana, je chemická ochrana potrebná iba tam, kde sa zistil veľký počet prezimujúcich vajíčok (1 000 a viac na 1 meter dĺžky konárov), alebo kde bol vlani zaznamenaný silný výskyt. Možno využiť jesenný postrek, predjarné ošetrenie alebo prípravky na liahnuce sa larvy v období ešte pred kvitnutím. 
V neskoršom období počas vegetácie proti ďalším generáciám roztočcov, keď sa na listoch nachádzajú všetky ich vývinové stupne, a to letné vajíčka, larválne štádiá a aj dospelce, sa používajú prípravky Omite 30 WP, ďalej Roztočce Stop, len na jablone Magus 200 SC a Ortus, len na jadroviny Vertimec 018 EC, len na jadroviny a slivky Sanmite 20 WP a len na jablone, broskyne a slivky Vektafid A – povolený do 30. júna 2011. 
Prípravok Omite 30 WP účinkuje pri teplotách pod 15 °C nedostatočne, a nad 25 °C môže pôsobiť fytotoxicky. Ošetruje sa najmä za suchého a teplého počasia a vtedy, keď sa zistí v priemere na 1 list 3 - 5 a viac pohyblivých roztočcov. Nižší počet (3) platí na začiatku leta. Pri kontrole sa zisťujú všetky pohyblivé štádiá (dospelce, nymfy a larvy) roztočca ovocného, roztočca chmeľového a ostatných príbuzných druhov čeľade Tetranychidae spolu.
Viacnásobné opakované ošetrovanie prípravkami s rovnakým mechanizmom účinku môže viesť k vzniku rezistentných – odolných populácií roztočcov. Preto za účelom zabránenia jej vzniku sa odporúča v tej istej výsadbe použiť prípravky s rovnakým mechanizmom účinku iba raz za sezónu. Z toho vyplýva, že najvhodnejšia kombinácia sú maximálne tri postreky – predjarný, proti liahnucim sa larvám a teraz počas vegetácie. Okrem toho treba dbať aj na dodržiavanie hygienickej ochrannej doby pred zberom. 

Prípravky proti plesniam 
Vzhľadom na lokálne intenzívne zrážky je možný rozvoj vlhkomilných plesňových ochorení. Preto uvádzame prehľad povolených prípravkov proti vybraných plesniam:

Uhorky – pleseň uhorková: - kontaktné – Aliette 80 WP, Aliette 80 WG, Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Citan DG, Funguran, Champion 50 WP, Mikal M, Chlorothalam 500 SC, Previcur 607 SL; 
- kombinované – Acrobat MZ WG, Curzate K, Folio Gold, Ridomil Gold MZ 68 WG, Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Tanos 50 WG. 
Cibuľa – pleseň cibuľová:- kontaktné – Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Citan DG, Funguran, Champion 50 WP, Kocide 2000, Chlorothalam 500 SC; 
- systémové – Signum; 
- kombinované – Acrobat MZ WG, Mikal M a Ridomil Gold MZ 68 WG. 
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down