18.03.2011 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Skočky na reďkovke a prvé jarné ošetrenia

Medzi obľúbenú zeleninu patrí reďkovka, ktorá sa seje veľmi skoro na jar, prípadne druhýkrát koncom leta na jesenný zber. Okrem iných škodcov ju napádajú aj skočky.

Skočky patria medzi chrobáky. Zimujú ako dospelce v pôde, pod hrudami, kameňmi, lístím, v trhlinách kôry alebo v tráve. Na jar vyliezajú väčšinou po väčšom oteplení. Sú veľké približne 2 až 3 milimetre, obyčajne tmavej farby s lesklými krovkami. 
Lietajú veľmi zriedka, sú veľmi čulé a pri vyrušení nápadne skáču a pomerne rýchlo sa ukrývajú, takže ich niekedy ani nemožno spozorovať. Avšak príznakom ich výskytu sú požerky na klíčiacich rastlinách. Na listoch vyžierajú plytké jamky, tzv. okienkovanie, alebo 1 až 3 milimetre veľké okrúhle dierky, prípadne obžierajú okraje listov a spôsobujú ich „zúbkatosť“. Okrem kapustovej zeleniny sa vyskytujú aj na mnohých ďalších plodinách. 
Rod Phyllotreta sa vyskytuje výlučne len na kapustovitých rastlinách, medzi ktoré sa zaraďuje aj reďkovka. Pretože skočky napádajú iba mladé vzchádzajúce rastliny (približne do štádia 4 pravých listov), pri optimálnej príprave pôdy, dostatočnej výžive a primeranej zálievke býva kritické štádium vzchádzania väčšinou rýchle prekonané. Preto sú ohrozené najmä porasty s pomalým rastom, či už zle založené hlbokou sejbou, nedostatočne hnojené či zavlažované. Rast môže spomaľovať aj silný pôdny prísušok, preto je dôležité aj včasné kyprenie pôdy po zrážkach, prípadne po závlahe. Všeobecne treba zabezpečiť rýchly a vyrovnaný rast porastu, ktorý takto včas unikne škodlivému napadnutiu. 

Povolené prípravky
 
Hladina škodlivosti sa pohybuje medzi 30 až 50 % napadnutých klíčiacich rastlín, alebo pri výskyte 1 až 2 chrobákov na meter štvorcový. Pri vyššom stupni napadnutia vznikajú hospodárske škody, preto je v takomto prípade potrebné chemické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať včas krátko po vzídení rastlín najmä za suchého a teplého počasia, ktoré spomalením rastu a vývoja klíčiacich rastlín predlžuje obdobie napadnutia reďkovky skočkami. 
Momentálne je povolených päť prípravkov na ochranu rastlín v rámci rozsahu použitia do kapustovej zeleniny, a to Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 so 7-dňovou ochrannou dobou, Nurelle D so 14-dňovou ochrannou dobou a Pyrinex 25 CS s 28-dňovou ochrannou dobou. Okrem toho upozorňujeme, že vzhľadom na oteplenie čoskoro nastane vhodné obdobie na prvé jarné ošetrenia. Ide najmä o ochranu proti kučeravosti broskýň, ktorá sa vykonáva v období nalievania ich púčikov, najneskôr pri objavení prvých zelených lístočkov vychádzajúcich z púčikov. Po prvom oteplení nad 10 °C sa zasa vykonáva ošetrenie cesnaku proti fúzavke cesnakovej.

Ing. STANISLAV BAROK 
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down