21.02.2012 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sila

Európsky parlament schválil novú legislatívu, ktorá umožní organizáciám prvovýrobcov vyjednávať nákupné ceny surového mlieka za poľnohospodárov, ktorých zastupujú, a to bez toho, aby porušovali pravidlá hospodárskej súťaže EÚ.

„Organizácie výrobcov by mali poľnohospodárom pomôcť lepšie sa združovať a umocniť ich vyjednávaciu pozíciu v dodávateľskom reťazci tak, aby za vyprodukované mlieko dostali čo najlepšiu cenu, a to najmä v krajinách, kde systém družstiev nefunguje,“ povedal britský europoslanec James Nicholson.
Samozrejme, že uvedená legislatíva zahŕňa v sebe aj isté limity, aby si prvovýrobcovia nemohli napríklad vytvoriť jedno odbytové družstvo pre celú krajinu, ale napriek tomu by to mohol byť pre našich producentov mlieka pomerne silný argument, aby konečne uverili v silu odbytových združení. Otázkou však je, či sa tak v praxi naozaj stane. V minulosti sa totiž neraz potvrdilo, že mnohí naši prvovýrobcovia odbytovým družstvám akosi „neveria“ a že žiadny argument nie je dosť silný na to, aby kvôli nemu boli ochotní zveriť „svoje peniaze“ do niečích rúk...
ROMAN LETTRICH

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down